MediaCat

Toyota’dan akıllı şehir projesi

2 bin kişiyi ağırlayacak sürdürülebilir şehir Woven City yaşayan laboratuvar işlevi üstlenecek.

Toyota’dan akıllı şehir projesi

Toyota, geleceğin şehri olarak tanımladığı Woven City’nin tanıtımını Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020’de (Consumer Electronics Show) gerçekleştirdi.

Markanın Japonya’da Fuji Dağı yakınlarındaki fabrikasını dönüştürerek inşa edeceği tam sürdürülebilir şehir Woven City’de hidrojen yakıt hücresi teknolojisi kullanılacak. Şehirdeki binalar, karbon ayak izinin en aza indirilmesi için ahşaptan yapılacak ve hidrojene ek olarak, çatılara yerleştirilecek fotovoltaik paneller sayesinde güneş enerjisinden de yararlanılacak. Toyota’nın prototip şehri Woven City’de araçlar ve binalar karbondioksit salımına sebebiyet vermeyecek, internet teknolojisi ise günlük yaşamın hemen her boyutunun bir parçası olacak.

Çoğunluğu Toyota çalışanları ve ailelerinden oluşacak 2 bin kişinin ve araştırmacıların yaşayacağı şehir; otonom araçlar, robotlar ve yapay zekâ için yaşayan laboratuvar işlevi üstlenecek. Proje diğer şirketlerin işbirliğine de açık olacak. Toyota, şehre bilim insanlarını ve araştırmacıları da davet edecek.

70 hektarlık alana kurulacak akıllı şehri Google’ın Londra ve Silikon Vadisi’ndeki merkezlerini ve New York’taki 2 Dünya Ticaret Merkezi’nin mimarı Bjarke Ingels tasarlayacak. Şehrin adı Woven (İngilizcede dokuma) ise faaliyetlerine tekstil endüstrisiyle adım atan şirketin kökenlerine göndermede bulunuyor.

Bjarke Ingels; birleşik, otonom, emisyonsuz ve paylaşımlı mobilite çözümleriyle Woven City’nin yeni şehir hayatı biçimleri açısından yeni fırsatlar dünyası sunacağını belirtti.

Toyota Motor Corporation Başkanı Akio Toyoda ise inşasına gelecek yıl başlanacak Woven City’nin, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme amaçları açısından büyük bir adım olmasını umduklarını söyledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.