MediaCat

Toplumu simgeleriyle değiştirmek

Fransa’nın en meşhur kadınlarından Marianne eski simgesine yeniden kavuşuyor.

Toplumu simgeleriyle değiştirmek

Marianne, Fransız Devrimi ve Fransa Cumhuriyeti’nin en önemli simgelerinden biri. Ancak ülkenin tüm belediye binalarında heykeli yer alan bu kıymetli figür, son 50 yıldır, temsil ettiği değerlerden farklı olarak güzelliğiyle öne çıkıyor.

Brigitte Bardot (1968), Michele Morgan (1972), Mireille Mathieu (1978), Catherine Deneuve (1985), Ines de la Fressange (1989), Laetitia Casta (2000) ve Sophie Marceau (2012) gibi güzelliğiyle akıllarda yer etmiş kadınların suratlarından modellenen Marianne figürüne bir zamanlar sahip olduğu kimliği geri kazandırmak isteyen Marie Claire, DDB Paris işbirliğinde bir projeye imza attı.

Marianne’ı eskiden olduğu şeye yani cumhuriyet simgesine dönüştürmeyi amaçlayan proje kapsamında beş kadın seçen ekip, her biri kendi alanında önemli işlere imza atarak kadınların yalnızca güzelliğin değil başarının da simgesi olmaya muktedir olduklarını tekrar tekrar kanıtlayan Ginette Kolinka (Yahudi Soykırımı Hatırası Elçisi), Sarah Ourahmoune (Boks Şampiyonu), Aurielie Dupont (Paris Opera Balesi Direktörü), Martine Monteil (Fransa Adli Polisi’nin ilk kadın direktörü) ve Marie Tabarly’nin (Seyrüseferci ve Elemen’Terre Project Kurucusu) suratlarından ilhamla beş yeni Marianne heykeli hazırladı.

DL Additive tarafından hazırlanan ve belediye başkanlarını inisiyatifin bir parçası olmaya davet eden Marianne heykelleri hedefine ulaşmış gözüküyor. Roland Ries (Strasbourg), Charlotte Libert-Albanel (Vincennes), Philippe Saurel (Montpellier), Jean-Luc Moudenc (Toulouse) ve Christian Estrosi’nin (Nice) desteğini almayı başaran proje ayrıca özel bir dosya konusu olarak Marie Claire arşivlerindeki yerini de aldı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.