TLC Türkiye’nin yeni dönem stratejileri

Discovery Networks Türkiye Genel Müdürü Sissian Margos'tan TLC Türkiye'nin bugünü ve yarını.

07.04.2016 - 08:20 | Sultan Öncü Arslanoğlu

TLC Türkiye'nin yeni dönem stratejileri

Discovery Networks’ün Türkiye’de geçtiğimiz Kasım ayında yayın hayatına başlayan eğlence ve yaşam tarzı kanalı TLC, Nisan ayı itibarıyla gündüz kuşağında Türkçe dublajlı yayın yapmaya başladı. Discovery Networks Türkiye Genel Müdürü Sissian Margos, bu kararın alınma sürecini ve TLC Türkiye’nin önümüzdeki dönem stratejilerini MediaCat’e anlattı.

Nisan ayı itibarıyla gündüz kuşağında Türkçe dublajlı yayın yapmaya başladınız. Bu kararın ardındaki itici güç nedir?

TLC Türkiye'nin yeni dönem stratejileriKanalın geçen seneki lansmanından bu yana TLC’nin kaliteli uluslararası eğlence, drama ve belgesel dizileri sunan, bol çeşitli içerik vaat eden yapısından keyif alan sadık bir seyirci kitlesi oluştu. Araştırmalarımız gösteriyor ki bu süre içerisinde gündüz kuşağımız, diğer kanallarla kıyaslandığında eşi benzeri olmayan çeşitlilikteki içeriği sayesinde yerel izleyicilerimiz arasında popülerliğini kanıtladı. Gündüz kuşağında Türkçe dublaja geçmek kanalın erişimini genişletmemizi ve bu sayede Pastacılar Kralı ve Gelinliğe Evet De gibi eğlenceli gündüz kuşağı içeriğimizi Türkiye çapında daha fazla seyirciye ulaştırmamızı sağlayacak.

Aynı zamanda anladık ki seyircilerimizin büyük bir çoğunluğu uluslararası kurgu dizileri orijinal dilinde seyretmeyi tercih ediyor. Bu nedenle de yabancı diziler, belgeseller ve Türkçe dublajlı olarak yayınlanacak olan İnanç hariç Oprah Winfrey gibi gerçeğe dayalı en iyi yapımlardan oluşan prime-time programları da dahil olmak üzere akışın geri kalanı Türkçe altyazı ile İngilizce yayınlanmaya devam edecek.

TLC Türkiye halihazırda kurgu, yaşam tarzı ve reality şovlar yayınlıyor. Önümüzdeki dönemde yeni formatlar görecek miyiz?

TLC için içerik stratejimiz dahilinde drama, yaşam tarzı, belgesel ve reality şovları içeren en kaliteli uluslararası kurgu ve gerçeğe dayalı programları yayınlamaya devam edeceğiz. Örneğin bu ay kanalımızda, Fear the Walking Dead’in Amerika’dan sadece bir gün sonra 11 Nisan’da TLC’de yayınlanacak ikinci sezonu ve üçüncü sezonunun ilk gösterimini 4 Nisan’da yaparak İngiltere’den bile önce TLC’de yayınlanan The Musketeers gibi yeni ve bize özel dizilerin ilk gösterimlerini izleyicilerimize sunuyoruz. Ayrıca izleyiciler cuma günleri yayınlanan Vikings dizisinin son sezonunu Amerika’dan yalnızca bir gün sonra TLC’de izleme imkânına sahipler.

Ayrıca bu ayın gündüz kuşağında, seyircilerimiz kendilerini ekran başına kilitleyecek iki yeni reality dizi ile daha tanışıyorlar: Aşkta yüzleri gülmeyen kadın ve erkeklerin duygusal arayışlarını ebeveynlerinin eline teslim ettiği Görücü Usulü ve olağandışı sağlık durumu olan 10 bekarın aşkı bulma serüvenlerini konu alan Aşk İçin Fazla mı Çirkin? programı. Bu tarzlardaki son derece ilgi uyandırıcı konuları ele alan yapımlardan oluşan eşsiz içerik seçkimiz şimdiye kadar başarılı oldu ve şu an için kanalımıza başka bir format getirmek gibi bir planımız bulunmuyor.

TLC’yi Türk televizyon yayıncılığı sektöründe nasıl konumlandırıyorsunuz?

TLC, kendisini yüksek kalitede yabancı içerik sağlayan, vazgeçilmez bir ulusal televizyon kanalı olarak kabul ettirdi. En yeni yabancı dizilerden kendisinden söz ettiren komedilere, eğlendirici ve bilgilendirici yaşam tarzı programlarından belgesel dizilere, TLC kendi kategorisindeki diğer kanalların aksine her zevke hitap eden ve özgün bir program akışı sunuyor. Şimdi de gündüz kuşağında sunduğumuz Türkçe dublaj sayesinde kanalımızı daha da büyütecek, erişimini genişletecek ve bu sayede eğlenceli içeriğimizi daha fazla seyirciye ulaştıracağız.

TLC’nin pazarlama stratejisindeki ana amacı “Çok TLC” sloganıyla Türkiye’de sohbetler başlatmaktı. Bu nasıl sonlandı? Pazarlama iletişimi stratejinizde yeni bir dönemin eşiğinde olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Lansmanda kullandığımız “Çok TLC” pazarlama kampanyamızın amacı; kanalımızın çeşitli program içeriği ve ekran yüzleri hakkında Türkiye çapında güçlü bir etki uyandırmak ve ses getirmekti. Kampanya başarılı oldu ve lansman sırasında kanalımız kendinden oldukça fazla söz ettirdi. Örneğin, Finans Café stüdyo baskını videomuz internette yayıldı ve 1,5 milyondan fazla kişiye ulaştı. Lansmandan bu yana Victoria’s Secret melekleri ile İstanbul’un dört bir yanını dikkat çekici ve yaratıcı görsellerle kapladığımız, tüm gözleri TLC’ye çeviren Yeni Yıl kampanyamız gibi özel gösterimlere ve sezonlara odaklanan hedeflenmiş kampanyalara ağırlık veriyoruz.

Bu seneye ilk çeyrekte kanalda yayınlanacak olan yabancı dizileri öne çıkaran yazılı ve görsel kampanyamız “Herkes Burada, Sen Nerdesin?” ile başladık. Yakın zamanda da Fear the Walking Dead ile ilgili ses getiren bir kampanyaya başlayacağız ve böylece bir kez daha TLC’nin neden Türkiye’de mutlaka seyredilmesi gereken programların vazgeçilmez adresi olduğunu göstermiş olacağız.

Türkiye’de Kasım ayından bu yana geçirdiğiniz süreci değerlendirir misiniz? Türkiye operasyonunuzun global anlamda büyümenizdeki payı nedir?

TLC’nin Türkiye televizyon pazarında iyi bir yer bulması ve bugüne kadar topladığı sadık seyirci kitlesi bizi son derece heyecanlandırdı. Önümüzdeki birkaç ayda kanala daha da fazla yatırım yapacağız. Seyircilerimizin izlemekten hoşlanacağı daha heyecanlı ve eğlendirici içerikler sunacağız.

Ticari performansımızla ilgili bilgileri paylaşmıyoruz ancak CEEMEA (Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgemizde faaliyet gösteren beş şifresiz kanalımızdan biri olan TLC’nin Türkiye lansmanından bu yana pazar payımızdaki hızlı artış, grubumuzu ücretli ve şifresiz ulusal kanallardan oluşan rekabetçi kanal portföyüyle Türkiye’de faaliyet gösteren en önemli uluslararası yayıncı kuruluşlardan biri pozisyonuna getirdiğini söyleyebilirim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.