Tiffany & Co.’dan tepki çeken kampanya

Tiffany & Co.'dan hedef kitlesini genişletmeyi hedeflerken ters etki yaratan kampanya.

11.08.2021 - 12:13 | Simge Şenses

Tiffany & Co.'dan tepki çeken kampanya

New York merkezli lüks mücevher markası Tiffany & Co., genç hedef kitlenin ilgisini çekmek için yeni bir kampanyaya imza attı. Açıkhavada boy gösteren “Annenizin Tiffany’si değil” sloganlı ilanlar ve sosyal medyada “Annen aradı. Sana söylemiştim” açıklamasıyla yayınlanan kampanya videosu markanın beklediğinden oldukça uzak bir etki yarattı.

Creative Bloq’a göre sosyal medyada kampanyaya verilen tepkiler büyük ölçüde olumsuz oldu. Marka imajını daha genç ve modaya uygun hale getirme amacıyla yola çıkan kampanyanın, yeni ürünlerle ilgili heyecan yaratmak yerine markanın en büyük müşteri kitlesini oluşturan anneleri ve orta yaşlı kadınları markadan uzaklaştırdığı görüldü.

Bir anne, markanın Instagram gönderisine yaptığı yorumda, “Son 15 ayını evden çalışarak ve kızlarına evden eğitim vererek geçiren bir anne olarak kampanyanızdan gerçekten rahatsızlık duydum. Kocamı inciteceğini bilmesem, Tiffany alyansımı derhal çıkarırdım” ifadelerini kullandı.

Başka bir kullanıcı ise markaya, “Anne ve yaşlı bir kadın olarak artık bana müşteri olarak ihtiyacınız olmadığını mı söylüyorsunuz?” sorusunu yöneltti. Bir genç kullanıcı ise düşüncelerini, “İronik olarak, tüm Tiffany parçalarım görünüşe göre artık zevksiz sayılan annem tarafından satın alındı, ha? O olmasaydı, Tiffany’den bir ürün almayı asla düşünmezdim” şeklinde ifade etti.

Yorumlardan birkaçında, 1980’lerde ABD’li otomobil üreticisi Oldsmobile tarafından yürütülen ve “Bu, babanızın Oldsmobile’i değil” sloganını taşıyan benzer bir başarısız kampanya hatırlatıldı.

Tiffany & Co.'dan tepki çeken kampanya

Reklam endüstrisindeki marka yöneticileri de Tiffany’nin yeni kampanyasından hoşlanmadıklarını dile getirdiler. MUH-TAY-ZIK / HOF-FER Yönetici Kreatif Direktörü Joel Kaplan’ın yorumu şu şekilde oldu: “Tiffany gibi ikonik bir markadan, Y ve Z Kuşağı’na daha benzersiz bir yolla hitap etmesini beklerdim. Fakat bir şeyi savunmak yerine, kendi tarihlerine ve üsluplarına karşı durmak gibi daha yaygın bir yaklaşımı tercih ettiler.”

Kaynak: Design Taxi, Marketing Week, Creative Bloq

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.