TİAK’a rekabet uyarısı

Televizyon reytinglerini ölçen AGB ve TİAK'ın hakim durumu kötüye kullandığını tespit eden Rekabet Kurumu...

12.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Televizyon reytinglerini ölçen AGB ve TİAK’ın hakim durumu kötüye kullandığını tespit eden Rekabet Kurumu, bu iki kuruluşa eksiklikleri gidermeleri için 90 gün süre verdi

Rekabet Kurumu televizyon reyting ölçümlerinde usulsüzlükler ve yanlış ölçümler yapıldığını belirledi. 3 milyar doları bulan reklam pastasının dağıtımında etkili olan reyting ölçümlerini yapan AGB ile Televizyon İzleme Araştırma Komitesi’nin (TİAK) hakim durumunu kötüye kullandığına hükmetti. TİAK’ın rekabeti engelleme, bozma ve kısıtlama yönünde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Rekabet Kurumu’nun yayınladığı şok raporda reyting ölçüm pazarında hakim durumda olan AGB Türkiye’nin, Televizyon İzleme Araştırma Komitesi (TİAK) denetiminden geçen ölçümlerinde usulsüzlükler ve yanlış ölçümler yaptığı kaydedildi. Bunun sonucunda AGB ve TİAK’ın hakim durumunu kötüye kullandığı ifade edildi. İki kuruluşun tutumlarının rekabeti önemli ölçüde bozan unsurlardan olduğu iddiasıyla yapılan incelemede, TİAK’ın, ‘4054 sayılı Kanun’dv zikredilen belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama etkisini doğurabilecek nitelikte bir teşebbüs birliği olduğuna’ karar verildi.

90 GÜN SÜRE VERDİ

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) ve TİAK’ı oluşturan teşebbüs ve teşebbüs birlikleri hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar veren Rekabet Kurumu, “Mevcut yapıya ilişkin olarak var olan tereddütleri giderici değişikliklerin yapılarak 90 gün içinde Kurum’a tevsik edilmesi; aksi takdirde işlem başlatılacağı” ifade edildi.

Kaynak: www.yenisafak.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.