Bu internet sitesi rekora koşuyor

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu tarafından hazırlanan “Anadolu’da Aşiretler, Cemaatler ve Oymaklar” adlı internet sitesi...

12.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu tarafından hazırlanan “Anadolu’da Aşiretler, Cemaatler ve Oymaklar” adlı internet sitesi ‘’Soyağacını öğrenmek isteyenlerin’’ akınına uğradı.

“Anadoluasiretleri.com” isimli siteyi hizmete girmesinin ardından ilk üç günde 300 binden fazla kişi ziyaret etti.  Sitenin ana kaynağını, 1453 ile 1650 yılları arasına ait Osmanlı tahrir defterleri oluşturuyor. Buradaki bilgilerin derlenmesi ve haritalar oluşturulması ile hazırlanan siteye girenler, kredi karı ile bir lira vererek soyağaçlarına ilişkin bilgileri 10 dakika süreyle inceleme fırsatını yakalıyor. Daha geniş araştırma yapmak isteyenler siteye 5-10 lira ödeme yaparak daha uzun süre araştırma yapabiliyor.

ARAŞTIRMA 20 YIL SÜRDÜ
Halaçoğlu bu sitede herkesin soyağacını bulmasının mümkün olmadığını da belirterek ‘’Kendileriyle ilgili bilgi bulamayanların bir kısmı, ailelerinin yerleşik durumda olmasından kaynaklanmış olabilir. Sonradan Balkanlar ve Kafkasya’dan Anadolu’ya göç edenlerin de kayıtları yoktur. İsim değiştirmiş aileler ile yer adlarının değiştirilmesi sebebiyle de arananlar bulunamayabilir. Bu çalışma, günümüz Anadolu’sunun demografisini ilgilendiriyor. 250’den fazla Osmanlı tahrir defterinin incelendiği araştırma, 20 yıl sürdü’’ dedi.

Prof Halaçoğlu, Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçilmesinin ardından Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’na getirilmişti. Osmanlı Arşivi’nin otomasyonunu sağlayan Halaçoğlu, 1993’de Türk Tarih Kurumu Başkanı oldu. 2008’de ise bu görevinden ayrıldı.

Kaynak: www.gazeteport.com.tr
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.