Tesev demokratikleşme konferansı internette yayınlanacak

(TESEV) Demokratikleşme Programı, 2010-2011 yılında Kürt sorunun siyasal çözümü ve vatandaş devlet ilişkileri ile ilgili hazırladığı yayınlarını ve yaptığı araştırmaların bulgularını 24-25 Haziran tarihlerinde bir konferansla tartışmaya açıyor.

23.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı, 2010-2011 yılında Kürt sorunun siyasal çözümü ve vatandaş devlet ilişkileri ile ilgili hazırladığı yayınlarını ve yaptığı araştırmaların bulgularını 24-25 Haziran tarihlerinde Nippon Hotel, İstanbul’da gerçekleşecek ‘Geçiş Sürecinde Türkiye: Toplum, Siyaset, Yargı ve Medya’ başlıklı bir konferansla tartışmaya açıyor. 12 Haziran Genel Seçimleri’nin hemen ardından kurulacak yeni parlamento ve hükümete politika önerilerinin sunulmasının amaçlandığı konferans, tesev.org.tr adresinden Türkçe ve İngilizce olarak canlı yayınlanacak.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı evsahipliğinde gerçekleşecek konferans, 12 Haziran 2011 genel seçimleri sonrası kurulacak yeni parlamento ve hükümete Kürt Sorunu’na siyasi bir çözüm bulunması, bireysel hakların güvence altına alınması, din-devlet-toplum ilişkisinin sekülerizm ilkesi etrafında yeniden düzenlenmesi, tarafsız ve bağımsız bir medyanın inşa edilmesi, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması ve geçmişte devlet adına suç işleyen güvenlik görevlilerinin yargılanması gibi güncel konularda araştırma verileri ile somut hedefler ve öneriler sunmayı amaçlıyor.

Konferansta kamuoyuna tanıtılacak araştırmalar, Kürt Sorunu’nun şiddetten arındırılmasından, sivillere yönelik hak ihlalleri işleyen güvenlik görevlilerinin yargılamasına, bağımsız bir medyanın inşa edilmesinden basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasına kadar pek çok güncel konuya temas ediyor.

24-25 Haziran 2011 tarihlerinde iki gün boyunca sürecek konferans kapsamında gerçekleştirilecek panellerin başlıkları şöyle: Geçiş Döneminde Adalet I: Silahsızlanma ve Barış: PKK Nasıl Silah Bırakır?, Geçiş Döneminde Adalet II: Kürt Sorunu’nda Geçmişle Yüzleşirken, Geçiş Döneminde Yargı: Adalete Erişim ve Sanıkların Adil Yargılanma Hakkı, Geçiş Döneminde Vatandaşlık I: Türkiyeli Ermenileri Duymak, Geçiş Döneminde Vatandaşlık II: Başörtüsü Yasağı ve Geçiş Döneminde Medya: Basın-Demokrasi İlişkisi ve Medyanın Ekonomi-Politiği. Konferansın konuşmacıları ve tartışmacıları arasında, Aysel Tuğluk, Galip Ensarioğlu, Sezgin Tanrıkulu, Cengiz Çandar, Mesut Yeğen, Yılmaz Ensaroğlu, Turgut Tarhanlı, Günay Göksu Özdoğan, Ufuk Uras, Robert Koptaş, Balçiçek İlter, Ayla Kerimoğlu, Ergun Babahan, Erol Katırcıoğlu, Osman Doğru, ve Dilek Kurban gibi isimler yer alıyor.

Konferans kapsamında gerçekleşecek paneller www.tesev.org.tr adresinden ve twitter.com/tesev_dem adreslerinden canlı olarak takip edilebilecek.

TESEV Demokratikleşme Programı bu etkinliği İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Chrest Vakfı, Global Dialogue, İsveç Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (SIDA) ve Açık Toplum Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.