Temmuz ayının gündemi Amerika, Erdoğan ve AKP oldu

Medya Takip Merkezi'nin 'ayın medya gündemi' raporuna göre, Temmuz ayında en çok Amerika, Erdoğan ve AKP konuşuldu. 3G teknolojisinin hayata geçmesi...

05.08.2009 - 13:44 | MediaCat

Ergenekon’un süregelen yankıları, AKP ve “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesinin devam eden tartışmaları, Çin’in Doğu Türkistan’a saldırıları, 3G teknolojisinin hayata geçmesi, Sibel Can’ın eşinden ayrılık kararı, geçtiğimiz ay Türkiye’de en çok konuşulan konu başlıkları oldu. İşte Medya Takip Merkezi’nin (MTM) geleneksel ayın medya gündemi raporunun ayrıntıları…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derleyerek hazırladığı “ayın medya gündemi” raporu yayınlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, Temmuz ayına damgasını vuran konular, Amerika, Erdoğan ve AKP oldu. Türkiye’nin önemli gündem konularından bir diğeri olan Avrupa Birliği, Temmuz ayında da popülaritesini korudu. Avrupa Birliği; gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam, 14 bin 899 haberde yer aldı.

ERGENEKON DAVASI’NDA SULAR DURULMUYOR…

Aylardır Türkiye’nin gündemine yerleşen ve adı her geçen gün daha büyük sansasyonlarla anılan Ergenekon Davası, geçtiğimiz ay da gündemdeki yerini korudu. Dava kapsamında sekiz albayın ifade vermeye çağrılması, geçtiğimiz aya damgasını vuran konu başlıkları arasında yerini aldı. Ergenekon ile ilgili olarak, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 11 bin 661 haber yayınlandı.

TERÖR HABERLERİ % 40 AZALDI…

Temmuz ayının önemli gündem maddelerinden bir diğeri de terör konusuydu. Haziran ayına oranla, gündemdeki görünürlüğü %40 azalma gösteren terör konusu, toplam 5 bin 631 kez, medya aracılığıyla kamuoyuna sunuldu. Terör konusuna TV ekranları ise 127 saati aşkın yer ayırdı.

ÇİN’E TÜM DÜNYADAN TEPKİ…

Çin’in, Sincan adıyla da bilinen Doğu Türkistan eyaletinde Müslümanlara yaptığı saldırılar, Temmuz ayında medyanın markajına giren önemli gelişmeler arasında kayda geçti. Tüm dünya ülkeleri tarafından sert eleştirilere maruz kalan Çin, 7 bin 685 haberle aya damgasını vurdu. Saldırılara maruz kalan Uygur Türkleri ise 5 bin 560 haber ve yazıda yer aldı.

MİCHAEL JACKSON’IN ÖLÜMÜNÜN YANKILARI DEVAM ETTİ…

Ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın ölümü, Haziran ayında Türk ve Dünya medyası tarafından, yakından izlenen önemli gelişmelerden biriydi. Bu acı haberin yankıları Temmuz ayında da sürdü. Jackson, üç mecra toplamında 2 bin 306 habere konu edildi. Ünlü pop şarkıcısının ekranlarda kalma süresi ise 48 saati aşkındı.

Ayın öne çıkan diğer başlıkları;

•Temmuz ayında, medyanın gündemine yerleşen bir diğer konu da uzun zamandır görünürlüğünü koruyan Domuz Gribi konusu oldu. Domuz Gribi, toplam 1.712 haber ve yazıda yer aldı.

•Aylardır Türkiye’nin gündemine yerleşen ve bir türlü aydınlığa kavuşmayan Münevver Karabulut cinayetine Temmuz ayında da ilgi yüksek oldu. Karabulut cinayeti ile ilgili gelişmeler, toplam 1.482 haber ve yazıyla kamuoyunun bilgisine sunuldu.

HERKESİN GÖZÜ 3G TEKNOLOJİSİNDE…

Uzun süredir merakla beklenen 3G teknolojisinin hayata geçmesi, Temmuz ayında ekonomi basınının mercek altına aldığı konular arasındaydı. Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmet 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanacak. GSM operatörlerinin reklam kampanyaları, kamuoyu sözcülerinin açıklamaları ve sağladığı özelliklerle tüketicilerin de ilgisini kazanan 3G Teknolojisi, toplam 1.695 haber ve yazıda yer aldı.

EKONOMİ GÜNDEMİNE TURKCELL, THY VE TÜRK TELEKOM DAMGASINI VURDU…

MTM’nin yazılı, görsel ve elektronik basında yaptığı medya araştırması sonuçlarına göre; Temmuz ayında ekonomi basının en çok yer verdiği firma, Turkcell oldu. Tüm mecralar toplamında, 1.945 habere konu edilen Turkcell’i, 1.354 haberle THY izledi. Küresel mali krize rağmen, Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan dördüncü hava yolu şirketi olan THY, medya tarafından da an be an izlendi. En çok haber olan bir diğer firma ise yeni hizmetleriyle atağa geçen Türk Telekom’du. Türk Telekom ay boyunca, 1.330 haber ve yazıda yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.