MediaCat

Televizyondaki normalleşme sürecinin Twitter yansımaları

Soma faciasının ardında sosyal TV gündemi.

Televizyondaki normalleşme sürecinin Twitter yansımaları

Soma‘dan sonra televizyondaki hayat yavaş yavaş eski haline dönerken, yayına ara veren dizi ve yarışmalar da bu hafta itibari ile kaldıkları yerden devam etmeye başladı.

Pazartesi gecesi yayınlanan bölümü ile Survivor günü birinci sırada kapattı. Sosyal TV izleyicileri Müge’nin ‘yarışmadan hala adada kalması’ durumuna takılıp yorum yaparken bir yandan da Serenay’ın kazandığı dokunulmazlık yarışı geceye damgasını vurdu. Aykırı Sorular Pazartesi geceki yayını ile günü ikinci sırada kapattı. Soma Madeni işçilerinden Sefa Köken ve sendikacı-yazar Doç. Dr. Aziz Çelik‘i konuk eden Enver Aysever Soma faciasını konuşup tartıştı. Sosyal TV izleyicisinden yayın boyunca Sefa Köken’e ciddi destek gelirken, yayının sonuna doğru açık sözlülüğü ve korkusuzluğu için “Yürekli konuşmaların ve mert sözlerinden dolayı seni tebrik ederim başın hep dik yolun hep açık olsun Sefa bravo yürekli insan” gibi temenniler yağdı.

Televizyondaki normalleşme sürecinin Twitter yansımaları

TRT 1’in Beni Böyle Sev‘i Pazartesi gününü üçüncü sırada kapattı. Sosyal TV izleyicilerinin ‘masum sevgilerin dizisi’ olarak nitelendirdiği dizide gece boyunca #mutluolmakistiyorsan, #geçkalmadan ve #bugüngünlerdenbeniböylesev etiketleri kullanıldı.

Televizyondaki normalleşme sürecinin Twitter yansımaları

Güneşi Beklerken yayın gününün ertesinde de Sosyal TV izleyicisinin parmak uçlarındaydı. Son bölümden sonra eski senarist ile ilgili yorumlarını paylaşan izleyiciler bir yandan da düşen reytingleri tartıştılar. Sezon finali yaklaşan dizide sosyal TV izleyicileri final ile ilgili “Bence Güneşi Beklerken’in finalinde adı Güneş olan bir kız gelecek ve ‘Gldm cnm gldm bklttm ama hdi gdlm’ diyecek ve dizi bitecek” gibi espriler de paylaştı. Sosyal TV’nin sevilen habercisi İrfan Değirmenci sabah haberleri ile Pazartesi gününü beşinci sırada bitirdi. Soma ile ilgili tartışma ve paylaşımların ağırlıkta olduğu Sosyal TV etkileşiminde İrfan Değirmenci ile Günaydın programı gene Sosyal TV izleyicilerinin haber alma kaynağı oldu.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Televizyondaki normalleşme süreci Twitter'a da yansıdı

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 19 Mayıs 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.