Telefon şarjınızın yüzde 23’ünü reklamlar tüketiyor

Microsoft, erken biten şarjlardan reklamları sorumlu tutuyor.

26.06.2013 - 16:08 | Ali Kuru

Telefon şarjınızın yüzde 23'ünü mobil reklamlar tüketiyor

Microsoft Research tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçları, telefonunuza yüklediğiniz ücretsiz uygulamalarda gösterilen reklamların şarjınızın neredeyse dörtte birini tükettiğini gösteriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre mobil reklamların görüntülenmesi için harcanan enerji, telefonunuza yüklü uygulamaların ihtiyaç duyduğu toplam enerjinin yüzde 23’üne kadar çıkabiliyor. Uygulamalar teker teker ele alındığında ise; reklam gösterimi için ihtiyaç duyulan ağ iletişimine harcanan enerjinin, uygulamanın toplam enerji ihtiyacına oranının kimi uygulamalarda yüzde 65’e ulaşabildiği görülüyor.

Popüler Android ve Windows Phone platformu telefonları üzerinde gerçekleştirilen araştırmada uygulamaların 12’den 120 saniyeye kadar değişen aralıklarla telefonun 3G iletişimini aktive ettiği, dolayısı ile de telefonun dinlenme moduna geçmesine izin vermediği tespit edilmiş.

The Drum’a konuşan reklam bloke edici yazılım Adblock Plus‘ın Kurucu Ortağı ve Yöneticisi Till Faida, “Uygulama içi reklamcılık ücretsiz uygulamaları mümkün kılıyor ve birçok kullanıcı bu uygulamarı büyük bir keyifle kullanıyor. Fakat, bu uygulamaların batarya tüketimi üzerine etkilerini dikkate almamız gerekiyor. Akıllı telefonlar her geçen günle birlikte gelişse de bataryalar bu gelişim hızını yakalayamıyor. Birçok kullanıcı düşük şarj performansı için telefonlarını suçlasa da suçun asıl sahibi reklamlar” diyor.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.