Teknoloji ilham ile buluşursa ne olur?

Marka Takımları'nda bu ay konuğumuz HTC pazarlama ekibi.

02.02.2016 - 11:23 | Arzu Nilay Kocasu

Teknoloji ilham ile buluşursa ne olur?

1997 yılında kurulan Tayvan menşeli HTC, teknoloji sektörüne kattığı yeniliklerle rüştünü ispatlamış ve teknolojiyi takip edenlerin zihninde yalnızca kendisi için kıymetli bir köşe kapmayı başarmış markalardan.

Son dönemde, Under Armour ile dünyanın ilk ağ bağlantılı fitness sisteminden PC tabanlı çalışan ilk sanal gerçeklik cihazı HTC Vive’a kadar pek çok yenilikçi ürünüyle, kendi tabiriyle “gelecek 20 yılın teknolojisi”ni inşa eden marka aynı zamanda imza attığı ilklerle de endüstrinin gidişatını hatırı sayılır ölçüde değiştirmiş bir oyuncu.

Teknoloji ilham ile buluşursa ne olur?

Çağlar Güneş, Pazarlama Müdürü * Erdem Yapıcı, Pazarlama İletişimi Müdürü * Taner Doğan, Kanal Pazarlama Yöneticisi * Selin Dayıoğlu, Kanal Pazarlama Yöneticisi

İlklerin markası

Kurulduğu dönemde OEM markalı akıllı cihazların arkasındaki üretici olarak konumlanan HTC 2006 yılından bu yana kendi markasıyla akıllı telefon üretiyor. İlk dokunmatik ekran, ilk taşınabilir dokunmatik ekran ve klavye yani akıllı telefonların atası HTC imzası taşıyor. İlk Android, 4G Android ve tamamen metal gövdeli telefonlar gibi ürünlerin yanı sıra kendi yazılımlarına da sahip olan HTC teknoloji malzemelerini yalnızca birer meta olarak değil kullanıcısına kendisini ifade etme imkanı sunan ve onun hayata bakışını tanımlayan kıymetli birer araç olarak görüyor.

Genç ve tecrübeli bir ekip

HTC’nin çekirdek kadrosunu oluşturan dört kişilik pazarlama ekibine yaklaşık 150 kişilik kalabalık bir saha ekibi destek veriyor. “Buzdağının görünmeyen yüzü” olarak adlandırdığı bu destek kuvvetle gücüne güç katan marka takımı böylelikle tüm enerjisini gönül rahatlığıyla yoğun toplantı trafiğine vakfetme imkanı buluyor.

Metabolizmasını bir pazarlama klasiği olan esnek çalışma saatlerine göre ayarlamayı başaran ekibin sıradan bir haftası satış müdürlerinden sahaya, ajanslardan merkeze ve iş ortaklarına kadar HTC’nin temas ettiği her grupla düzenlenen bitmek bilmez toplantılarla geçiyor. Güncel bilgiler, acil ihtiyaçlar ve projelere göre iş planlarını çıkaran ekip yine de halinden pek şikayetçi olmadığını söylüyor: Genç ve tecrübeli olmanın getirdiği enerji ve olgunlukla, kurumsal dünyanın zorlu tepelerinde kendisine kestirme yollar bulmak için mümkün olduğunca birebir ve yakın çalışmaya çabalıyor marka takımı.

Yelken, karaoke ve dondurma

Şehrin keşmekeşi ve yerine getirilmesi gereken görevlerin ağırlığıyla imtihan edilen her beyaz yakalı gibi HTC ekibi de kendisini eğlenmek için en ufak bir fırsatı bile kaçırmayacak şekilde eğitenlerden. Yoğun iş yükünün grilerine sürüklenmemek için eğlenerek çalışmaya gayret eden marka takımına bu çabasında en büyük yardım yine HTC’den geliyor ve ofise gelen her yeni ürün keşfedilecek bir oyuncak gibi ekip üyelerinin kucaklarındaki yerini alıyor. Birliktelik ruhunu kendi küçük totemleriyle korumaya çalışan ekibin en kıymetli rutini toplantı sonrası çıkılan öğle yemekleri.

Marka takımının tek eğlencesi ofise gelen ürünler ve birlikte yenen öğle yemekleri değil elbette. Pek çok etkinliğe sponsorluk yapan HTC’nin pazarlama ekibi, iş için bulunduğu etkinliklerdeki mevcudiyetini eğlenceyle taçlandırma konusunda gelişkin bir reflekse sahip. Kışın dağda kayak, yazın sahilde müzikle işe eğlence karıştıran ekip iş dışında da etkinlikten vazgeçmeyerek kah yelkenle Burgazada’ya açılıyor kah toplantı bitişinde soluğu karaokede alıyor.

Bunca hareketli etkinlik arasında beyaz yakanın geleneksel eğlencelerine de sırt çevirmeyen ekip, “sürpriz olmayan sürpriz doğum günü kutlamaları”na da gereken önemi gösteriyor göstermesine ama ufak bir farkla: Kalorisinden kaçmak için pastayı dondurmayla ikame ederek.

Teknoloji ilham ile buluşursa ne olur?

Çağlar Güneş
HTC Türkiye Pazarlama Müdürü

Teknolojiyi iyi bilen insanların sevdikleri, kendilerini yakın gördükleri bir marka HTC. Teknoloji okur yazarlığı giderek artan Türkiye’de de benzer bir durum söz konusu. Biz HTC’nin marka duruşunun burada da kendini gösterdiğini görüyoruz.

Araştırmalarımızda bizi tarif etmelerini istediğimiz tüketicilerimizin cevapları iki noktada yoğunlaşıyor: tasarım ve teknoloji ile inovasyon. Bu da bizim tüketicilere mesajımızı doğru ilettiğimizi ve o mesaja karşılık bulduğumuzu gösteriyor.

Müşteri değil arkadaş

HTC’nin iletişim ateşini online mecralarla canlı tutan pazarlama ekibi, istisnai olarak, amiral gemisi ürün lansmanı döneminde 360 derece medya stratejisiyle ilerleyerek başta televizyon ve açıkhava olmak üzere tüketiciye ulaşabileceği tüm mecraları kullanıyor. 2015 yılında lansmanını gerçekleştirdiği “selfie telefonu” HTC Desire Eye ile birlikte Türkiye’nin Selfie Haritası’nı çıkaran ve Instagram’daki Türk kullanıcıların paylaşım eğilimlerini çözmeye çalışan ekip son dönemde araştırmalara da ağırlık veriyor.

HTC ekibini müstesna kılan bir özellik ise müşterisi oldukları ajansları, o ajanslarda birlikte çalıştıkları insanların isimleriyle birlikte zikredebilecek kadar iyi bilmeleri. Ogilvy PR’dan Naim, Ayça; diğer tarafta Bige; metin yazarı Cem; sosyal medya tarafında Gizem ve Gülşah’ın idaresindeki Ogilvy dijital kadrosu; yaklaşık üç yıldır birlikte çalıştıkları OMD’den Bahar, Arda ve Aybüke; global ajansları TAG ve Lionbridge’den gelen reklam materyallerini Türkiye gerçeklerine uyacak şekilde yerelleştiren Meta İletişim’den Ertuğ ve Emine; Birlik Medya’dan Çetin Şirvani ve Ömer Gürsoy, BST’den Serkan, Cem, Ali, İbrahim ve Bülent; WON Ajans’tan Levent Soygür ve hem etkinlik hem perakende kanallarında ekibe yardım eden Compact’tan Erhan HTC marka takımının birlikte çalıştığı pek çok ajanstan ve nadide insandan bazıları.

Teknoloji ilham ile buluşursa ne olur?

HTC’nin efsane oyun stüdyosu Valve’la işbirliği içinde geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive.

Eğlenilecek değil evlenilecek iş ortağı

Sosyal sorumluluk alanında da aktif olan HTC, Power to Give uygulamasıyla küresel bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley işbirliğiyle hayat bulan ve tüm Android’lerde kullanılabilen Power to Give uygulamasıyla kullanıcılar telefonlarının atıl durumdaki işlemcilerini anlaşmalı araştırma merkezleri arasından dilediklerine aktararak tıptan astronomiye kadar dünyayı geliştirmek için çalışan pek çok kuruluşa yardım etme imkanı buluyorlar.

Sosyal sorumluluk projelerini geleceğe yatırım yapacak şekilde kurgulayan HTC’nin bu yaklaşımı sponsorluk ilişkilerinde de sürüyor. Babylon, Vodafone Red Famous Cup ve Kartalkaya gibi dört mevsime yayılan etkinliklerle pek çok sponsorluk ilişkisi yürüten marka sponsorlarını seçerken iki noktaya yoğunlaşıyor: uzun dönem stratejileriyle uygunluk ve karşılıklı fayda.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.