Tekel ihalesini BAT kazandı

Varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilen ihalede Tekel'e ait İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları

22.02.2008 - 16:01 | MediaCat

Tekel sigaranın özelleştirme ihalesini 1 milyar 720 milyon dolar ile British American Tobacco kazandı.

Çok kısa süren ihaleden galip çıkan şirket British American Tobacco Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş oldu. Türkiye pazarına 2002’de gelen BAT, Tekel’i alarak pazar payını artırmayı hedefliyordu.

Varlık satışı yöntemiyle gerçekleştirilen ihalede Tekel’e ait İstanbul, Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları satıldı. Analistler fiyat aralığının 1,5 ile 1,8 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyordu. Böylece fiyat beklentiler dahilinde gerçekleşmiş oldu.

BAT, Türkiye’de 2002 yılından bu yana faaliyet göstermesine karşın dünyada 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Dünya sigara pazarında yüzde 16.8 pazar payına sahip olan British American Tobacco, dünya genelinde 180 pazarda faaliyet gösteriyor.

TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ

Merkezi İstanbul’da olan ve İzmir’in Tire ilçesinde bir sigara fabrikası bulunan British American Tobacco’da toplam 1000 kişi çalışıyor. BAT Türkiye, son üç yıl içinde Tire’deki fabrikasına 300 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Global olarak aralarında Dunhill, Lucky Strike’ın da bulunduğu 300 markaya sahip olan British American Tobacco, Türkiye de Viceroy, Pall Mall ve Kent markaları ile faaliyet gösteriyor. Viceroy, düşük fiyatlı ürünler segmentinde, Pall Mall uygun fiyatlı ürünler segmentinde, Kent ise yüksek fiyatlı ürünler segmentinde yer alıyor.

İHALEDE NELER YAŞANDI?

Elemesiz ilk tur için yatırımcılardan kapalı zarfla teklif alındı. En yüksek teklif 1 milyar 605 milyon dolar oldu. Pazarlıklar bu fiyattan başladı.

Elemeli ilk tur için teklifler alındı. En düşük teklifi veren CVCI-Doğan-TÜTSAB OGG ihaleden elendi. Açık artırma 1 milyar 660 milyon dolardan başladı.

Açık arıtrma safhasında Limak İnşaat-PI Turkey ihaleden çekildi.

İhale Strand Investment ve British American Tobacco arasında devam ederken, Strand Investment da çekilince, ihaleyi British American Tobacco 1 milyar 720 milyon dolar ile kazandı.

TEKLİF VEREN FİRMALAR

İhaleye, “Limak İnşaat Sanayii ve Ticaret A.Ş-PI Turkey LLC OGG, Strand Investment S.AR.L, British American Tobacco Tütün Mamulleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, CVCI-Doğan-TÜTSAB OGG” teklif vermişti.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.