MediaCat

Taşkınlıklarla sabrı taşan şehir: Amsterdam

Amsterdam Belediye Konseyi, şehre partilemek için gelen İngiliz erkek turistleri hedef alan bir caydırma kampanyası başlattı.

Taşkınlıklarla sabrı taşan şehir: Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri. Yaklaşık 883 bin nüfuslu kent, her yıl 1 milyonu İngiliz olmak üzere yaklaşık 20 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin yüksek turizm hacmi ülke ekonomisine büyük katkılar sağlasa da, uyuşturucu ve seks ticareti eksenindeki ünü sebebiyle şehre yalnızca partilemek için gelen turistler yerel halkın hoşgörüsünü sınayarak belediyeyi harekete geçmeye zorluyor.

Sözkonusu turistlerin büyük bir kısmını 18-35 yaş arası İngiliz erkekler oluşturuyor. İngiltere merkezli seyahat acenteleri de bu eğilimden habersiz değil zira ülkeden Amsterdam’a sık sık sınırsız içkili kanal turları, “biftek ve striptiz” geceleri ve Red Light District bar turları gibi hafta sonu gezileri düzenleniyor. Amsterdam Belediye Konseyi’nin şehirde felekten bir hafta sonu arayışındaki İngilizleri hedef alan yeni caydırma kampanyası, onları başlarına gelebileceklere dair peşinen uyarma amacı taşıyor.

Aşırı uyuşturucu ve alkol kullanımının risklerini vurgulayan dijital kampanya, genç erkekleri sendelerken, kelepçelenirken, parmak izleri alınırken ve sabıka kayıtları için fotoğrafları çekilirken ekrana getiriyor. İngilizler, “bekarlığa veda partisi Amsterdam”, “ucuz Amsterdam oteli” ya da “Amsterdam bar turları” gibi terimleri arattıklarında artık bu görüntülerle karşılaşacak.

Belediye aynı zamanda bu hafta sonu itibarıyla genelev ve barların kapanış saatlerini erkene almak ve mayıs ayı itibarıyla Red Light District ve çevresindeki sokaklarda esrar tüketimini yasaklamak üzere harekete geçmiş durumda. Red Light’ın yerleşim bölgelerinden uzağa taşınması, turistlerin coffeeshop’lara girişlerinin yasaklanması gibi konular da gündemde. Amsterdam Belediye Başkan Yardımcısı Sofyan Mbarki konuya ilişkin, “Ziyaretçiler hoş karşılanmaya devam edecek ancak kaba davranışlarıyla sıkıntı yaratanlar için durum farklı” yorumunda bulunuyor.

Bu hafta başlatılan caydırma kampanyası, belli bir ülkenin vatandaşlarını hedef aldığı için ayrımcılıkla itham ediliyor. Öte yandan, kampanyanın ilerleyen dönemde şehirde taşkınlık sergilediği tespit edilen farklı ülke vatandaşlarını da hedefleyecek şekilde genişletilmesi planlanıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.