MediaCat

Tarifinde kapsayıcılık var

Carbonara tarifini kapsayıcılıkla yeniden yorumlayan Barilla, farklılıkları sofrada kucaklama niyetinde.

Tarifinde kapsayıcılık var

Yemeklerin insanları bir araya getirebilen, aralarındaki bağı güçlendiren bir yönünün olduğu su götürmez bir gerçek. Ne var ki günümüzde sağlık nedenleri, kültürel gerekçeler ve kişisel tercihler nedeniyle yemek, insanlar için bir dışlanma nedeni rolü üstlenebilmekte. Örneğin Barilla’nın araştırmasına katılanların yüzde 57’si gıda intoleransı ya da özel beslenme gereksinimleriyle baş etmek zorunda. Aynı araştırmaya göre, insanların yüzde 47’si farklı diyet koşullarını sağlayamayacakları kaygısıyla arkadaşlarını ya da ailelerini yemeğe davet etmekten çekiniyor.

Dünyanın her geçen gün daha çok yönlü ve çokkültürlü hale gelmesine yemeğin de uyum sağlaması gerektiğinden hareket eden Barilla, bu yıl Carbonara Günü’nde İtalya’nın ünlü yemeği Carbonara’nın tarifine kapsayıcılık lehine yeni bir yorum getirdi. İtalyan mutfağına getirdiği yenilikçi yorumlarıyla tanınan Michelin yıldızlı şef Marco Martini liderliğinde, helal, koşer, vegan ve laktozsuz mutfaklarda uzmanlaşmış şeflerden oluşan bir ekip, açık bir Carbonara tarifi oluşturmak için bir araya geldi. Açık Carbonara tarifinin doğuşu, yaratıcı süreçleri Publicis İtalya imzası taşıyan ve yönetmenliğini Simone Godano’nun üstlendiği kısa filmle anlatıldı. Projenin doğuşunun gerçek öyküsünün işlendiği film, yeni tarifi tanıtmanın yanı sıra yemekte kapsayıcılığa duyulan ihtiyaca dair farkındalık yaratmayı da hedefliyor.

Şef Marco Martini, “Makarna erişilebilir olmasıyla bilinir. Alması, pişirmesi kolaydır. Sevilen bir tarifi, gıda alerjisi ya da intoleransı olan insanlara açık hale getirmek, et yememeyi bilinçli bir tercih olmaktan çıkarma zorluğunu aşmak, bir şef olarak harika bir pratikti. Tutku beslediğim kapsayıcılığı ele alıp, bunu insanların her gün deneyimleyebilecekleri bir şeye dönüştürmek gerçekten ilham vericiydi. Umarım bu çalışma makarna tutkunların da bir parça değişiklikle, harika yeni tariflerin tadını çıkarabileceklerini fark etmelerine yardımcı olur” yorumunda bulunuyor.

Dünyanın daha kapsayıcı hale gelmesi konusunu önemsediklerini ifade eden Barilla CMO’su Ilaria Lodigiani ise, “Haliyle, bir makarna markası olarak yemeğin insanları bir araya getirme yeteneğine eğilmek başlıca içgüdümüzdü. Yemeğin toplumun her kesiminden insanları birbirlerine bağlayan bir köprü olduğuna inancımız her zamanki gibi güçlü. Farklı kültürel geçmişe sahip şeflerden oluşan olağanüstü bir ekibin Açık Carbonara tarifi hazırlamasıyla, yemekte kapsayıcılığı teşvik etmeye devam etmekten heyecan duyuyoruz” diyor.

Açık Carbonara tarifi, makarna tariflerine kapsayıcılık katacak yeni tariflerin yer alacağı Açık Tarifler projesinin ilk adımı. Platform ilerleyen zamanlarda yeni makarna tarifi yorumlarıyla güncellenecek.

Le Pub Global CEO’su, Publicis Worldwide Global CCO’su ve Publicis Groupe İtalya CCO’su Bruno Bertelli, platformun kültürler arası bağlantılar için bir manifesto niteliği taşıdığını ve insanları İtalyan mutfağının ikonik lezzetleri etrafında farklılıkları harmanlayarak bir araya getireceğini söylüyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.