Tabletin reklam standartları belirlendi

Sektörün her kesiminden isimleri bir araya getiren proje sona erdi.

06.04.2013 - 09:33 | Ali Kuru

Tabletin reklam standartları belirlendi

VivaKi öncülüğünde gerçekleştirilen ve tüm sektörü kapsayan ‘The Pool’ adlı araştırma ile tablette yer alacak reklamların standartları belirlenmeye çalışıldı. Projeye destek veren ilk markalar arasında Coca Cola, Yahoo! ve General Motors var.

Küresel bir araştırma olan ‘The Pool’ ilk olarak 2010 yılında VivaKi tarafından, online endüstri için en iyi reklam formatını saptamak amacı ile başlatılmıştı. Online videolarda yer alan reklamlar için tercih edilen standartların belirlenmesinin ardından projenin odak noktası 2011 yılı itibarıyla tablet oldu.

Toplamda 26 ABD kökenli reklamveren ve yayıncı kuruluşun da katılımı ile güçlenen projede 3 fazlı (kantitatif, kalitatif ve saha araştırmaları) bir araştırma sürecinden geçildi. 20 milyon ABD’li tüketicinin dâhil olduğu araştırmada 37 reklam formatı 14 aylık bir süreç boyunca teste tabi tutuldu.

Araştırma sonucunda hem tüketiciler hem de ‘The Pool’ grubuna dâhil profesyoneller tarafından üç reklam favori olarak belirlendi.

Kazanan modeller arasında ‘banner’dan tam sayfaya’ ilk sırada yer aldı. Temeli banner’lara dayanan bu tür, standart bannerlardan farklı olarak genişleyip tam ekrana geçmesi ile fark yaratıyor. Tam sayfa haline gelen bu banner tipi daha kuvvetli bir etkileşim imkânı tanıyor.

Tabletin reklam standartları belirlendi

Tercih edilen formatlardan bir başkası ‘Pre-roll with Overlay’ oldu. Formatın en önemli özelliği tüketicilere izledikleri videodan ayrılmadan ek videolar, oyunlar ve sosyal medya aracılığı ile markalarla etkileşim kurma fırsatı sunuyor olması.

Tabletin reklam standartları belirlendi

Üçüncü favori format ise tablet döneminin ‘basılı reklamları’ olarak adlandırılan ‘Dokular-arası Rich Media’ (Rich Media Interstetial) oldu.

Tabletin reklam standartları belirlendi

VivaKi Genel Müdür Yardımcısı Tracey Scheppach, araştırmanın başladığı dönemde tabletlerin henüz emekleme aşamasında olduğunu söylerken, oyunun kurallarını tamamen değiştirecek olan bu cihazların reklam potansiyelini öğrenmek için çalışmaları gerektiğini bildiklerini söyledi. Yapılan araştırmanın derinliğinden hiçbir şüphe duymadıklarını belirten Scheppach, alınan sonuçların tablet kullanıcılarının başarılı bir şekilde temsil ettiğini iddia etti. Aynı zamanda projenin kurucusu olan Scheppach sözlerini “Steve Jobs pazarlamacılara büyük bir hediye verdi, şimdi sıranın bunu pazarda kullanmakta” diyerek noktaladı.

Starcom MediaVest Group ve ZenithOptimedia‘nın da desteklediği projede yer alan reklamverenler arasında Bank of America, Best Buy, Coca Cola, Procter & Gamble ve Walmart bulunurken; projeye destek veren yayıncı kuruluşlar arasında ABC Television Network, Bonnier, Crackle, Digital Broadcast Group, Mojiva, NBC News Digital Group ve Scripps Networks Interactive gibi dev isimler bulunuyor.

Haluk Kasarcı
(kaynak: the drum)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.