MediaCat

Super Bowl finali reklamverenin web trafiğine nasıl yansıyacak?

Adobe Dijital İndeks Ekibinin öngörülerine göre, mobil video izleme sayısı ikiye katlanacak.

Super Bowl finali reklamverenin web trafiğine nasıl yansıyacak?

Dünyada en ilgi çeken ve seyirci toplayan spor organizasyonlarından birisi hiç kuşkusuz Amerikan Futbol Ligi’nin şampiyonluk maçı Super Bowl. Milyonlarca insanın merakla beklediği lig yarın başlıyor. Çevrimiçi ve çevrimdışı medya arasındaki etkileşim karmaşıklığını sürdürmekle birlikte, etkili reklam kampanyaları oluşturmak için birden fazla medya aracının analiz edilmesi ve optimum seviyeye çıkarılması ise büyük önem taşıyor.

Adobe, bu noktadan hareketle, dijital pazarlama bloğu “Adobe Digital Marketing Blog”da Super Bowl ile özellikle reklam sektörünü yakından ilgilendirecek öngörülerini paylaştı. Adobe Dijital İndeks ekibi; cihazlara göre sporla ilgili içeriklere yönelik tüketim yönelimlerini ve Super Bowl odaklı televizyon reklamlarının web trafiğini nasıl etkilediğini anlamak için iki farklı analiz gerçekleştirdi.

Öngörülere göre; Super Bowl için reklamverenlerin web trafiklerinde ve tesadüfi site ziyaretlerinde yüzde 20 artış bekleniyor. Super Bowl’un oynanacağı pazar günü mobil cihazlardan video izleme sayısının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Buna göre, Super Bowl için reklamverenlerin televizyon harcamalarına ek olarak mobil video tüketimindeki çevrimiçi video reklamcılığına yönelik eğilimi de dikkate alması gerektiği vurgulanıyor.

Raporda, mobil reklamcılığın karmaşıklığını koruduğu ancak hedef kitlenin büyümesine ve daha fazla harcama yapmasına rağmen fiyatların görece düşük kalmaya devam ettiği ifade ediliyor. Rapora göre, ABD’de reklamverenler 2012 yılında 180 milyar dolar harcadı ancak bunun sadece yüzde 2’si mobil reklamcılığa yönelikti. Super Bowl sırasında TV’de reklam veren şirketlerin sitelerine yapılan ziyaretlerde ve sayfa görüntüleme oranlarında maç günü yüzde 20 artış gerçekleşiyor ve maçtan sonraki hafta da ortalamanın üzerinde bir trafikle karşılaşılıyor. Ancak bir sonraki haftadan itibaren trafik normal seviyesine geliyor.

2012 yılında giderek daha fazla marka maçtan önce Super Bowl videolarını çevrimiçi yayınladı. 2012 verileri, reklamverenlere yönelik trafiğin Super Bowl öncesinde çok daha erken aşamada en üst düzeye çıktığını gösteriyor. Ancak Super Bowl’dan sonraki hafta 2011’de yüzde 15 olan sayfa görüntülemeye göre yüzde 12 ve yine 2011’de yüzde 23 olan site ziyaretlerine göre 2012 yılında yüzde 12 artış görüldü. Bu veriler, ilk gösterimlerin toplam etkiyi artırmak yerine trafiği yukarı çekmede daha etkili olduğunu gösteriyor.

Reklamcıların bir şeyi çok iyi düşünmesi gerekiyor

Daha fazla hedef kitleye ölçülebilir sonuçlarla ulaşmak için Super Bowl reklamı online video ile desteklenmeli mi? Eğer öyleyse bu nasıl yapılmalı?

Dijital Index ekibinin gerçekleştirdiği analize göre, bu sorunun cevabı “Evet” olmalı. Mobil reklamcılık hâlâ uçsuz bucaksız bir deniz, ama kitlesi hızlıca büyümesine rağmen maliyeti diğerlerine göre daha düşük. 2012’de Amerikalı reklamcılar 180 Milyar dolar harcadı, ancak sadece yüzde 2’si mobil reklamcılık için harcandı. (Kaynak: eMarketer Worldwide Ad Spending Forecast, Ocak 2013).

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.