Google Science Fair 2013 başvuruları başladı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan yarışmada 13 ilâ 18 yaşındaki gençlerden ‘dünyayı değiştirecek’ parlak fikirler bekleniyor.

03.02.2013 - 19:53 | MediaCat

google science fair 2013

Google, 2011’den bu yana düzenlediği Google Science Fair’in (Google Bilim Yarışması) bu yılki başvurularının başladığını duyurdu.

Dünyanın dört bir yanındaki 13 ilâ 18 yaşındaki gençlerin katılımına açık olan yarışmada adaylardan ‘dünyayı değiştirecek’ parlak fikirler ve buluşlar sunmaları bekleniyor. Öğrencilerin yarışmaya başvuru yapmaları için internet bağlantıları ve Google hesaplarının olması; bir hipotez formüle edip ya da bir deney gerçekleştirip bunları sunmaları gerekiyor. Başvurular Google üzerinden İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yapılabiliyor.

CERN, the LEGO Group, National Geographic ve Scientific American işbirliğiyle gerçekleştirilen bilim yarışmasında ilk üçe giren katılımcılar ödüllendiriliyor. Darwin’in açık hava laboratuvarı Galapagos Adaları’na National Geographic tarafından düzenlenecek bir gezi ve Google’dan 50 bin dolar değerindeki burs yarışmanın büyük ödülleri. Yaş kategorilerine göre verilecek diğer ödüller arasında CERN, Google ofisi ve Danimarka’daki Lego fabrikası deneyimleri yer alıyor.

Şirketten yapılan çağrıda, Google’ın kendisinin de bir ‘deney ürünü’ olmasından hareketle “Bilimin gerçekten dünyayı değiştirebileceğine inanıyoruz.” deniliyor.

Yarışmaya ilişkin detaylar, şu adresten incelenebilir.

 

[youtube]http://youtu.be/3Rqcg7BJwJM[/youtube]

 

Itır Yıldız