Starbucks Türkiye mağazalarında “Yeşil Enerji”

Starbucks Coffee, Türkiye’deki mağazalarında Akenerji’den aldığı ‘Yeşil Enerji’yi kullanacak...

12.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Çevre konusundaki hassasiyeti ile bilinen Starbucks Coffee, bu alandaki çalışmalarını kahve satın alınmasından mağazalarındaki enerji kullanımına kadar geniş bir kapsamda sürdürüyor. Bu anlayış çerçevesinde, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya başladıklarını belirten Starbucks Coffee Türkiye Genel Müdürü Can İkinci, “Starbucks Coffee olarak pek çok farklı kanaldan küresel ısınma ile mücadele etmekteyiz. Bu doğrultuda enerji kullanımımızda, çevresel ve toplumsal sorumluluğumuzu da göz önünde bulundurarak rüzgar enerjisi santrallerinden üretilen “yeşil enerji” kullanımına başladığımız için çok mutluyuz. Çalışmalarımız neticesinde şu an Türkiye çapındaki 63 mağazamız için rüzgar enerjisi alımına başladık. Ancak hedefimiz ilerleyen dönemlerde daha fazla mağazamızda yeşil enerji kullanarak, karbon ayak izimizi daha da azaltmak” dedi. 

Akenerji’nin, enerji maliyetini düşürmek isteyen serbest tüketiciler tarafından en çok tercih edilen şirket olduğunu vurgulayan Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, “Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak üzere yatırımlarımızı aralıksız sürdürürken, aynı zamanda müşterilerimize en çevreci yöntemlerle enerji sağlamak gayesindeyiz. Bu kapsamda Temmuz 2010 itibariyle Starbucks Coffee  ile çalışmaya başlamış olmaktan dolayı mutluyuz. Starbucks Coffee’nin enerjisini ekonomik koşullarda ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız” diye konuştu.

Starbucks Coffee rüzgar enerjisini nasıl alacak?
Mevcut elektrik piyasası koşullarına göre ‘serbest tüketici’ olarak sınıflandırılan Starbucks Coffee, ihtiyacı kadar olan elektriği devlet tarafından kurulan ortak bir ağ (enterkonekte sistem) sayesinde, Türkiye’nin ilk özel sektör elektrik üreticilerinden olan ve 461 MW kurulu güce sahip Akenerji’den temin edecek.

Starbucks Coffee’nin karbon azaltımı, kullanılan enerjinin Akenerji’nin uluslararası geçerliliği olan ‘Gold Standard Carbon’ Sertifikası’na sahip rüzgar santrallerinde üretilmiş olması nedeniyle tüm dünyaca kabul görmektedir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.