Starbucks satışları azaldı

Küresel ekonomideki yavaşlama Starbucks'ı da vurdu.

27.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Küresel ekonomideki yavaşlama Starbucks’ı da vurdu. Şirket üçüncü çeyrek için beklentilerini aşağı çekerken, hisseleri yüzde 9 değer kaybetti.

Şirketin CEO’su Howard Schultz özellikle Haziran ayında ABD’de satışların düşüyor olmasının şirketin beklentilerinin aşağı gelmesinde önemli rol oynadığını söyledi.
 
Bununla birlikte şirket bir süredir Avrupa’da kriz nedeniyle işlerin durgun gitmesinden de kötü etkileniyordu.
 
Schultz son yaptığı röportajda Starbucks’ın durumunu, "Küresel ekonomi ve tüketici tarafında önemli zorluklarla baş etmeye çalışıyoruz" diye özetledi.
 
Şirketin Mali İşler Direktörü Troy Alstead da analistlerle yaptığı bir görüşmede, "ABD’de bir çok bölgede müşteri trafiği önemli ölçüde azaldı ve bu durum Temmuz ayında da sürdü" diyerek şirketin içinde bulunduğu son durumu özetledi.
 
Sektördeki uzmanlar kahve her ne kadar her gün tüketilen bir ürün olsa da ‘üst segmente hitap eden bir ürün’ olduğuna dikkat çekerek tüketimin azaldığını belirtiyor.
 
Şirket, dördüncü çeyrekte hisse başına 44 ile 45 sent kar etmeyi beklerken, bu analistlerin daha önceki ortalama 48 dolarlık ortalama kar tahmininin altında bulunuyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.