Sözlük ziyaretçileri reklam seviyor

TGI Net Türkiye* Araştırması’na göre; Türkiye’deki sözlük kullanıcıları (son 1 ayda Ekşi Sözlük veya Uludağ Sözlük veya İTÜ Sözlük’ü ziyaret etmiş olanlar), tüm internet kullanıcılarına kıyasla online reklamlar ile daha ilgili.

27.07.2012 - 00:00 | MediaCat

SMG Connected haberine göre; Türkiye’deki sözlük kullanıcıları (son 1 ayda Ekşi Sözlük veya Uludağ Sözlük veya İTÜ Sözlük’ü ziyaret etmiş olanlar), tüm internet kullanıcılarına kıyasla online reklamlar ile daha ilgili.

TGI Net Türkiye* Araştırması’na göre sözlük okuyucuları, ziyaret ettikleri sitelerde yer alan reklamlara daha çok dikkat ediyor; bir kısmı online reklamları daha eğlenceli buluyor, bir kısmı da rahatsız edici olarak yorumluyor. Fakat her koşulda sözlük okuyucuları, Türkiye’deki internet kullanıcılarından daha yüksek oranda bu reklamlara dahil oluyor, reklamlar hakkında fikir yürütüyor.

Örneğin, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 55′i “Güvendiğim sitelerdeki reklamlara daha çok dikkat ederim.” derken, sözlük okuyucularında bu oran yüzde 64. Diğer yandan sözlük okuyucularının yarısından fazlası, online reklamların büyük bir kısmını rahatsız edici olarak yorumlayıp, pop-up şeklinde açılan reklamlara da daha yüksek oranda “asla cevap vermem” diyor.

Sözlük ziyaretçileri ayrıca, online’da reklamını gördüğü bir marka hakkında, internet kullanıcılarına kıyasla daha yüksek oranda araştırma yapıyor ve bir ürün veya hizmetin reklamını yapmak için online sponsorluğun etkili bir yöntem olduğuna inanıyor.

Son 1 ayda sözlükleri ziyaret eden kullanıcıların yarısı, internetteki reklamların diğer reklamlardan daha fazla kendileriyle ilgili olduğunu belirtirken, internet kullanıcılarında bu oran yüzde 39.

Sözlük okuyucuları ayrıca, ziyaret ettikleri sitelerde, sitenin içeriği ile ilgili reklamları tercih ediyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 44′ü ”Görüntülediğim sitelerdeki içerikle ilgili online reklamlar görmeyi tercih ederim.” önermesine katılırken, sözlük kullanıcılarında bu oran yüzde 52.

Sözlük ziyaretçileri, internet kullanıcılarına kıyasla online reklamları daha eğlenceli ve yaratıcı buluyor. Sözlük okuyucularının yüzde 46′sı, online reklamları diğer reklamlardan daha eğlenceli bulurken, yüzde 45′i de online reklamlarda yaratıcılığın üst düzeyde olduğuna inanıyor.

Ekşi Sözlük okuyucuları, diğer sözlük okuyucularına göre online reklamlara karşı daha ilgisiz

Sözlük okuyucuları karşılaştırıldığında; Ekşi Sözlük okuyucuları, Uludağ Sözlük ve İTÜ Sözlük okuyucularına kıyasla online reklamlara karşı biraz daha ilgisizler. Şöyle ki; Uludağ Sözlük okuyucularının yüzde 54′ü, İTÜ Sözlük okuyucularının ise yüzde 51′i internetteki reklamların diğer reklamlara göre kendileriyle daha fazla ilgili olduğunu düşünürken, Ekşi Sözlük ziyaretçilerinde bu ordan yüzde 49. Aynı şekilde, Uludağ ve İTÜ Sözlük kullanıcıları, güvendikleri sitelerdeki reklamlara daha çok dikkat ettiklerini belirtirken, Ekşi sözlük okuyucularında bu oran biraz daha düşük (yüzde 65). Ekşi Sözlük okuyucuları, diğer sözlük okuyucularına kıyasla online reklamlara daha az dikkat ettikleri gibi, online reklamlardaki yaratıcılık düzeyini de diğer sözlük okuyucularına oranla daha düşük buluyorlar.

Sözlük ziyaretçileri arasında en yüksek oranda, online reklamını gördükleri bir marka hakkında araştırma yapan grup olan Uludağ Sözlük kullanıcıları aynı zamanda internetteki reklamların diğer reklamlara göre daha fazla kendileri ile ilgili olduğunu belirtiyorlar. Uludağ Sözlük okuyucularının diğer sözlük okuyucularından farklılaştıkları diğer bir nokta ise, online reklamları daha az eğlenceli buldukları ve rahatsız edici olarak yorumlamaları.

İTÜ Sözlük kullanıcılarının yarısından fazlası, bilgisayar oyunlarındaki reklamların oyunun gerçekçiliğini artıracağı görüşündeler. İTÜ Sözlük kullanıcılarının diğer sözlük kullanıcılarından farklılaştıkları diğer bir konus ise internette reklamları rahatsız edici bulmamaları ve online reklamları diğer reklamlardan daha eğlenceli olarak yorumlamaları.

Sözlük Kullanıcıların Profilleri

Türkiye’de yaklaşık 2,9 milyon sözlük kullanıcısı var. Bunların yüzde 33’ü sadece Ekşi Sözlük kullanıyor, yüzde 33’ü ise ortak kullanıcı. Tüm sözlük kullanıcılarının yüzde 6′sı sadece İTÜ Sözlük, yüzde 5′i ise sadece Uludağ Sözlük kullanıyor.

Yaş, cinsiyet ve SES grupları, internet kullanıcıları ve tüm kişiler ile karşılaştırıldığında, son 1 ayda sözlükleri ziyaret eden kişilerin daha çok 15-24 yaş arası oldukları dikkat çekiyor. Kadın-erkek kırılımda ise, internet kullanıcılarındaki erkek yoğunluğu sözlük ziyaretçilerinde biraz daha hafifliyor fakat erkeklerin yoğunluğu devam ediyor.

*TGI Net Türkiye Araştırması; Türkiye’deki internet kullanıcılarının online tutum ve davranışlarını araştırır.

(Kaynak: http://smgconnected.com/sozluk-okuyucularinin-online-reklamlara-karsi-tutumlari )

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.