Star Trek hayranlarının hayalleri gerçek mi oluyor?

Kanada USS Enterprise'ı inşa etmek istiyor.

02.09.2014 - 17:38 | Arzu Nilay Kocasu

Star Trek hayranlarının hayalleri gerçek mi oluyor?

Kanada’da bir şehir, Vulcan Alberta, hırslı bir proje başlattı: Kült dizi Star Trek‘in hemen her macerasında ekibe eşlik eden USS Enterprise‘ı inşa etmek. Şehrin ismiyle müsemma bu proje elbette tam bir ciddiyet içermiyor, amaç Star Trek evreninin en önemli gezegenlerinden birisi olan Vulcan‘la aynı adı paylaşan, bu yüzden de her yıl pek çok Star Trek hayranını kendisine çeken bu minik şehrin tanıtımını yapmak.

Star Trek hayranlarının hayalleri gerçek mi oluyor?

Yine de proje kapsamında Indiegogo’da bir hesap açılmış ve şimdiye kadar 2 bin 727 Kanada doları toplanmış. Şehrin, gemiyi inşa etmek için hedef koyduğu 2 milyar Kanada dolarını (yaklaşık 4 milyar Türk lirası) Indiegogo’da bitiş tarihi olarak belirlenen 4 Ekim’e kadar toplayamayacağını tahmin etsek de, olur da Star Trek hayranı bir milyarder projeyi sırtlanmayı kabul ederse inşasına başlanacak olan gemi gerçek ebatlarında (yaklaşık 500 metre) olacak ve -ışık hızının üstüne çıkmasını sağlayan Warp motoruyla birlikte- uçabilecek. Ayrıca gemiyle birlikte bir uzay üssü de inşa edilecek. Kampanyanın gerçekleşmesine katkıda bulunanlara da, isimlerinin uzay üssüne verilmesi gibi, çeşitli hoşluklar yapılacak.

Star Trek hayranlarının hayalleri gerçek mi oluyor?

Şehrin, yeterli paranın toplanması halinde 40 yıl süreceği duyurulan projenin hayata geçmesini ne kadar isteyeceği meçhul ancak sonuç her ne olursa olsun esas proje olan Vulcan’ın tanıtılmasının hakkıyla yerine getirildiğini söylemek son derece mümkün gözüküyor.

Kaynak: Le Journal du Geek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.