Spora dair her şey

Sportsnet Group, Nielsen ile imza attığı kapsamlı araştırmayla, spor dünyamızın bugününü mercek altına alıyor.

28.12.2016 - 17:46 | MediaCat

Spora dair her şey

Spor dünyasını ve onun iletişim gücünü periyodik olarak takip etmek için Nielsen tarafından, 15 yıldır spor odaklı pazarlama iletişimi alanında hizmet veren Sportsnet Group için yapılan ve toplumun farklı kesimlerinin spora olan ilgisini de ölçen araştırma tamamlandı. Tüm detaylarıyla MediaCat’in Aralık sayısında yer alan araştırmanın bazı satır başlarına birlikte bakalım.

İlgi seviyesi stabil

Türkiye’de spora olan ilgi, çok farklı dinamikleri olan, yıldan yıla değişen, önemli bir başarı veya sporun içindeki özgün hikâyelerle büyük çıkışlar yaşayabilen bir olgu. Ülkemizde basketbolun gelişmesinde Beyaz Gölge isimli televizyon dizisinin payı düşünüldüğünde kolay etkide kalan, devlet politikalarıyla çok hızlı bir şekilde seyir değiştirebilen bir spor dünyamız olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Avrupa Futbol Şampiyonası ve Olimpiyatlarda katılım düzeyimiz yüksek olmasına rağmen başarılı sonuçlara uzak bir görüntü sergilemiş olmamızın araştırmanın sonuçlarını etkilediğini söyleyebiliriz. 2016 yılı yaz ayları ülkemiz adına pek çok olağanüstü durum doğurdu. Buna karşın bu olağanüstü durumda bile insanların spora olan ilgi ve sevgisinin ciddi düşüşler yaşamadığını görmek ise sevindirici.

Spora dair her şey

Sporla en çok ilgilenen yaş grubu 25-34 (yüzde 40’ı ilgili, yüzde 25,4’ü çok ilgili). Spora en ilgisiz yaş grubuysa 55-65 yaş arası yaşlı nüfus (yüzde 22,4’ü sporla ilgilenmiyor). 45 yaşa kadar hiçbir yaş grubunda “ilgiliyim” ve “çok ilgiliyim” diyen sıkı spor takipçileri yüzde 60’ın altına düşmüyor.

Spor dallarına ilginin artması için en kilit etken televizyonda yayınlanması. Halkın yüzde 75,5’i belirli bir spor dalının televizyonda yayınlanması durumunda o spora daha çok ilgi duyacağını söylüyor. Halkın yüzde 30,8’i yaşadığı bölgede o spor yapılırsa veya organizasyonu getirilirse, branşa ilgisinin artacağını söylüyor Televizyondan izleme her sporda en yaygın takip biçimi.

Spora dair her şey

Spora dair her şey

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.