SpaceX ile Ay’a seyahat

Elon Musk'ın uzay yolculuğu sevdasında son perde.

28.02.2017 - 15:54 | Haluk Kasarcı

SpaceX ile Ay'a seyahat

ABD’li iş insanı Elon Musk’ın birbirinden iddialı iştirakleri arasında en büyük gayesi olanın SpaceX olduğuna şüphe yok. 2018’de “Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot götüren ilk özel şirket” unvanını elde edecek olan SpaceX, bu büyük görevin hemen ardından bir başka sansasyonel işe imza atmak için şimdiden hazır.

İsimleri şimdilik gizli tutulan iki kişiyle (bu kişilerin seyahat masraflarını kendilerinin karşılayacaklarını ayrıca belirtmeye gerek yoktur herhalde), kendilerini Ay’ın etrafında turlayıp yeniden Dünya’ya getirmek için anlaştıklarını dün yaptığı açıklamayla paylaşan Elon Musk‘a göre “Bu, insanları yeniden uzayın derinliklerine gönderen bir görev olması itibarıyla tüm dünyanın heyecanla karşılayacağı bir iş”.

“Uzay görevlerinin” zamanlaması konusunda yaşanan aksaklıklar –kazalar ve başkaca etkenlere bağlı ertelemeler- düşünüldüğünde SpaceX ile Ay’a seyahatin planlanandan daha geç gerçekleşmesi de söz konusu olabilir. Örneğin, bir sonraki insanlı görevini 2019’da gerçekleştirmeyi planlayan NASA’nın, bu görev için SpaceX’i tercih etmesi halinde söz konusu seyahatin erteleneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Musk’ın bu konudaki tavrı net: “Bana sorarsanız asıl önemli olan şey uzay keşfine bir şekilde devam edebilmek. Ne kadar fazla görev olursa o kadar iyi.”

Kaynak: Popsci.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.