MediaCat

Sosyal medya iletişimi tüketici harcamalarını etkiliyor

Twitter, Publicis işbirliğinde ABD, İngiltere, Hindistan ve Meksika’daki önde gelen altı sosyal platformda 9 bin 600 tüketiciyi inceledi.

Sosyal medya iletişimi tüketici harcamalarını etkiliyor

Dijital dönüşümle beraber alışveriş, sosyal bir deneyime dönüşmüş durumda. Günümüzde ise sosyal medyada marka sohbeti, alışveriş sürecinin en önemli parçalarından biri hâline geliyor.

Publicis ve Twitter’ın yeni #LetsTalkShop araştırması da bu savı doğrular nitelikte. Ankete katılan kişilerin yüzde 92’si aktif olarak sosyal medyada markalar, ürünler veya hizmetler hakkında yorumlar aradığını belirtirken, yüzde 68’i marka hakkındaki izlenimlerinin, marka sohbetleri sonucunda değiştiğini söylüyor.  Katılımcıların yüzde 56’sı ise sosyal medya sohbetlerinin geleneksel yorumlardan daha fazla etkiye sahip olduğunu düşünüyor.

En çok işaretlenen seçeneğe bakıldığında ürünlerin kendi sayfalarında bulunan yorumların yüzde 44 oranıyla birinci sırada yer aldığı görülüyor. Onu, yüzde 35’le spontane sohbetler seçeneği izliyor. Her iki seçeneğin eşit etkiye sahip olduğunun düşünenler ise yüzde 21’lik bir kesime denk geliyor. Sosyal medyada kendiliğinden gelişen marka sohbetlerinin alışveriş tutkunları tarafından fazlaca dikkate alındığını gösteren araştırmaya göre, ankete katılan kişiler her dört marka sohbetinden üçünün özgün olduğu kanaatinde.

Alışveriş yapanların çoğu için bu spontane sohbetler, tüketicilerin satınalma kararlarında sanıldığından çok daha etkili. Ayrıca araştırma verileri, insanların olumlu sohbetleri olumsuz olanlara göre daha fazla hatırlama eğiliminde olduğuna ışık tutuyor. Tüketiciler tarafından hatırlanan marka sohbetlerinin yüzde 81’i markaları veya alışveriş yapanların şahsen tanımadıkları kişileri içeriyor. Bu, tüketicilerin etkilenme alanlarını genişlettiklerini gösteriyor.

Twitter’dan markalara öneriler:

1. Aktif olun. Müşterilerinizin topluluklarındaki sohbetlere gerçek anlamda katkıda bulunun ve bunları destekleyin. İnsanları konuşmaya teşvik edecek tweet’ler yayınlayın.

2. Anlatıyı kontrol edin. Nasıl algılandığınız sizin elinizde. Markanızı önemseyen kişiler arasında olumlu sohbetler ateşleyerek algıları yönlendirin.

3. Marka iletişiminizde insan iletişimini andıran bir dil kullanın. Yeni ürünlerinizi paylaşın. Yaptıklarınızı paylaşmak için Canlı Etkinlikler ve Twitter Alanları’ndan yararlanın.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.