Söndür ışıkları ey yarim, sevişeceğiz

Weight Watchers fazla kiloları nedeniyle sekse küsen kadınların hikâyelerini anlattığı kampanyasını durdurdu.

20.10.2016 - 16:49 | Arzu Nilay Kocasu

Söndür ışıkları ey yarim, sevişeceğiz

Hedef kitlesine kilo kaybı ve kontrolü için sunduğu ürün ve hizmetlerle tanınan ABD’li Weight Watchers, fazla kiloların yalnızca beden sağlığını değil özsaygı ve keyifli cinselliği de perdelediğini söylediği son kampanyasıyla konuşuluyor birkaç gündür. Weight Watchers Avustralya tarafından şirketin Weight Watchers Black programı için hazırlanan ve sosyal medyada büyük tepkiyle karşılanan kampanyanın kıssadan hissesini ise şöyle özetlemek mümkün: Şişman kadınlar seksten zevk alamazlar.

Weight Watchers’ı resmî açıklama yapmak zorunda bıraktıran kampanya, reklam filminin yanı sıra PR pakediyle de eleştiriliyor. Sevişmeye niyetlenen kilolu kadınların bedenlerine “yeni bir ışıkta bakmalarını” sağlayacak ve kampanyadan anlaşıldığı kadarıyla utanılası olan bedenlerini bir nebze de olsa sevmelerini sağlayacak bir ampül ile gelen notta seksin müthiş bir eylem olduğunu ancak pek çok kadının yaptığı gibi kendinden utanarak sevişmeye çalışmanın bu eylemden alınacak zevki azalttığını belirten marka, kadınları kendilerine yeni bir ışıkta bakmaya -ve dış görünüşlerini ve hislerini sevmeye- başlamaları için onlara özel bir ampül yolladıklarını söylüyor.

Hedef kitlesine bedeniyle partnerinin gözüne batmadan ona eşlik edebileceği özel bir ampül sunarak onu bedenini ve hissettiğini iddia ettiği utanç duygusunu sevmeye çağıran kampanya metnini “Asla çırılçıplak sevişmedik çünkü onun bedenimin tamamını görmesi fikrine dayanamıyordum” diyen hüzünlü ve kilolu kadınların olduğu 60 saniyelik bir reklam filmiyle yineleyen markanın kimbilir belki de gerçekten iyi olan niyetini aşan kampanyasının gördüğü tepkinin ardından bir Weight Watchers temsilcisi Huffington Post’a kampanyanın “büyük bir hüsran” olduğunu ve iletişimine devam etmeyeceklerini belirttiği bir açıklama yaptı:

“Kampanya Weight Watchers Avustralya tarafından yalnızca ilgili ülkenin pazarı için hazırlandı ve üyeleri arasında iyiden iyiye su yüzüne çıkan bir konu hakkında daha fazla konuşulması niyetini taşıyordu. Amaç, bu tür bir histen mustarip insanlara yalnız olmadıklarını göstermek; utancı güce dönüştürmekti. Öte yandan, kampanyanın teaser’ının büyük bir hüsran olduğunu ve uygulamanın proje aşamasında tasarlanan mesajı hedef kitlesine açıkça iletemediğini kabul ediyor ve kampanyayı sonlandırıyoruz.”

Kaynak: Huffington Post

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.