Snapchat kan kaybetmeye devam ediyor

Rakipler arayı açmakta kararlı.

15.05.2017 - 17:10 | Sencer Uçar

Snapchat'ten reklamverenleri sevindirecek hamle

Snapchat için 2017’de kötü haberler gelmeye de devam ediyor.

Değeri 24 milyar dolar olarak açıklanan Snapchat’in , 2016 yılında günlük aktif kullanıcı sayısı 158 milyon ve cirosu da 404 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 2017 için ise cirosunun 1 milyar doları bulması bekleniyordu. Fakat Snapchat için işler bu yıl hiç de iyi gitmiyor gibi duruyor.

Snapchat’in sahibi olan Snap şirketinin 2017 yılı ilk çeyreğinde 2.2 milyar dolar zarar ettiğinin açıklanmasının ardından, şirketin yeni kullanıcı çekme kapasitesindeki düşüşü gözler önüne seren yeni bir rapor yayınlandı. Sensor Tower’ın Store Intelligence verilerine göre, Snapchat uygulaması indirmelerinde geçen yıla kıyasla bu yıl Nisan ayında hem Google Play hem de App Store’da yüzde 16’lık bir düşüş gözlemleniyor. 2016 Nisan ayında uygulamanın indirilme sayısı 25.2 milyonken, Snapchat’in bu yıl Nisan ayı indirme sayısı 21.1 milyon’a gerilemiş görünüyor.

Sensor Tower verilerinde Instagram’ın Snapchat karşısında güç kazanmaya devam ettiği de ortaya çıkıyor. Snapchat klonu “Hikayeler” özelliği ile yükselişe geçen Instagram, geçen yıla göre indirilme sayısını 26.1 milyondan 31 milyona çıkarmış durumda.

Geçtiğimiz yıl Snapchat ile Instagram arasındaki fark 1 milyon kadarken, bu yıl aradaki fark da 10 katına çıkmış oluyor.

Snapchat’i gelecekte neler bekliyor?

Daha kötüsü de var: Sensor Tower’ın raporuna göre Mayıs ayının ilk 10 gününde Snapchat indirme oranı geçtiğimiz yılın aynı zaman dilimi ile kıyaslandığında yüzde 28 düşmüş duruyor.

Bu düşüş, yatırımcıların sırtını çevirmeye başladığı Snapchat için yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Her ne kadar Snapchat’in yetkili ağızlarından yeni kullanıcı çekmekten ziyade yaratıcılık ve bağlantı gibi alanlara odaklanıldığı iddia edilse de Snapchat’in yeni kullanıcıları kendine çekememe sorunu oldukça büyük bir risk faktörü olarak duruyor.

Instagram’ın “Hikayeler” özelliğinin Snapchat’i ne kadar zor durumda bıraktığı ve Facebook’un 2 milyar kullanıcı sınırına dayandığı gerçeği düşünüldüğünde, Snapchat’in yeni önlemler alınmadığı taktirde kan kaybetmeye devam edeceği de açık.

 

Kaynak: Venture Beat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.