MediaCat

Sıtmaya karşı Beckham’lı mücadele

David Beckham, Malaria No More UK için kamera karşısında.

Sıtmaya karşı Beckham’lı mücadele

Dünyanın en eski ve en ölümcül hastalıkları arasında sayılan sıtma, 21’inci yüzyılda bile etkilerini hala sürdürüyor. Önlenebilir ve tedavi edilebilir olmasına rağmen sıtma yüzünden her iki dakikada bir kişi hayatını kaybediyor. Üstelik, hayatını kaybedenlerin büyük kısmını beş yaşını bile dolduramamış çocuklar oluşturuyor. Afrika ekonomisini her yıl 12 milyar dolar zarar uğratan bu hastalık, aynı zamanda Afrika ülkelerinin büyüme oranını da yüzde 1.2 civarında aşağıya çekiyor. Halbuki bir insanı sıtmadan kurtarmak için bir pound bile yeterli olabiliyor.

Sıtmaya bağlı ölümleri 2023 yılına kadar yarıya indirme konusunda kararlı olan Malaria No More UK organizasyonu da sıtmaya karşı mücadelesinde sesini daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla David Beckham ile birlikte anlamlı bir kampanyaya imza atıyor. Organizasyonun reklam filmi için kamera karşısına geçen Beckham, etrafının sivrisinekler ile çevrelendiği bir cam kutu içerisine giriyor.

Filmin sonunda cam kutunun etrafını saran sivrisinekler yok oluyor ama reklam filmi bize herkesin Beckham kadar şanslı olmadığı istatistiklerin de yardımı ile açıklamayı başarıyor.

Malaria No More UK’in kurucu üyesi olmasının yanı sıra UNICEF’in iyi niyet elçileri arasında da yer alan Beckham da sivrisineklerin  Birleşik Krallık gibi bölgelerde sadece rahatsız edici olarak algılandığını fakat dünyanın birçok yerinde korkutucu ve ölümcül olduklarının altını çiziyor. Beckham’a göre, önlenmesi ve tedavi edilmesi mümkün olmasına rağmen sıtma yüzünden yaşanan ölümlerin kabul edilmesi söz konusu olmamalı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.