MediaCat

Sinemada tüm zamanların en iyi 10 renk kullanımı

CineFix’ten renk kullanma sanatına yakın plan.

Sinemada tüm zamanların en iyi 10 renk kullanımı

Gözlerinizi kapatıp Steven Spielberg’ün 1993 tarihli kült filmi Schindler’in Listesi’nden bir sahne hatırlamaya çalışsanız, aklınıza ilk ne gelirdi? Pek çokları için bu sorunun cevabı, siyah beyaz çekilen filmdeki tek renkli sahne olan kırmızı paltolu kız şüphesiz. Wes Anderson’dan Luc Besson’a; Wong Kar Wai’den Stanley Kubrick’e, nice yönetmenin icraatlarını birer “auteur” sinemasına dönüştüren unsurlardan biri olan renkler, sanatın tüm dallarında olduğu gibi sinemada da duyguları yönlendirmede önemli bir rol oynuyor.

İçerikleri sinema sektörü çalışanları tarafından hazırlanan ABD menşeli YouTube kanalı CineFix, yedinci sanatta tüm zamanların en iyi 10 renk kullanımına yer verdiği 10 filmlik bir video hazırladı. Sin City, The Fall, Vertigo ve The Grand Budapest Hotel gibi filmlerin ve bu filmlerde kullanılan renk paletlerinin yer aldığı listenin ilk sırasındaysa, yalnızca renk kullanımıyla değil, senaryosu ve müziğiyle de 2000’lere güneş gibi doğan Wong Kar Wai eseri In the Mood for Love yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.