MediaCat

Sinema filmi yönetmeye giden yol reklamlardan geçiyor

Ünlü yönetmenlerin şöhret öncesi reklam filmleri.

Sinema filmi yönetmeye giden yol reklamlardan geçiyor

Diğer birçok meslekte olduğu gibi, yönetmenlikte de birden bire zirveye çıkmak çok sık rastlanır bir durum değil. Geriye dönüp bakıldığında, bugünün yıldız yönetmenlerin büyük çoğunluğunun kariyerlerine ya senaryo yazarlığı gibi işlerle ya da prodüksiyon ekiplerinde giriş seviyesi pozisyonlarla başladıklarını görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Daha iyi başlangıç yapma şansı bulanların ise yeteneklerini ilk kez müzik klipleri ya da kısa filmlerle sınadıkları görülür.

Business Insider tarafından derlenen listeye bakıldığında, sinema filmi yönetmenliğine giden yola hizmet eden meslekler arasına reklam filmi yönetmenliğini de eklemek mümkün görünüyor. Bugünün başarılı yönetmenleri arasında gösterilen altı ünlü yönetmenin yıldızları parlamadan önce çektikleri filmleri derleyen dergi, ilginç bir liste ortaya koymuş.

Michael Bay: Got Milk?

Daha çok yüksek bütçeli aksiyon filmleri ile adından söz ettiren yönetmen Michael Bay‘in kariyerinde, ortağı olduğu Platinum Dunes aracılığı ile, prodüksiyonlarını üstlendiği birçok korku filmi de yer alıyor. Aralarında ‘The Texas Chainsaw Massacre’, ‘Friday the 13th ve ‘A Nightmare on Elm Street’in de yer alan bu korku filmleri de en az Bay’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Armageddon’, ‘Pearl Harbor’ ve ‘Transformers’ serisi kadar bilinen yapımlar.

Business Insider, Bay imzalı reklamlara örnek olarak ünlü ‘Got Milk?’ serisinin 1993 yılında çekilen ilk filmini seçmiş. Filmde elindeki büyük bir dilim ekmek üzerine keyifle boca ettiği fıstık ezmesini bıçağı ile yayan karakter, tam da bu dilimden kocaman bir lokma aldığı sırada çalan telefonla radyoda dinlediği yarışmanın talihlisi olduğunu öğreniyor. Kahramanımız, ağzındaki lokma nedeni ile söyledikleri telefonda anlaşılamadığı için, bilmemesi imkânsız soruyu cevaplayamayarak ödülü ıskalıyor.

David Fincher: Coca-Cola

Hemen herkesin ‘kült’leri arasında yer alan ‘Fight Club’ın yönetmeni David Fincher‘in ünü sadece bu filmle de sınırlı değil. ‘Se7en’, ‘Zodiac’ ve yakın zamanda gösterime giren ‘The Social Network’ filmleri de yönetmenin öne çıkan çalışmaları arasında yer alıyor. Business Insider listesinde, son dönemde çektiği ‘The Girl with the Dragon Tattoo’ adaptasyonu ile gündemde kalmayı başaran yönetmenin Coca-Cola için çektiği filme yer verilmiş. Dergi yönetmenin 1993 yılında çektiği bu reklam filminin Coca-Cola için çekilen en ‘sıkı’ filmlerden birisi olduğunu söylüyor.

Filmin fütüristik bir zemin üzerine kurulu hikâyesi karanlık bir kentte geçiyor. İzleyiciler filmde, sokağa çıkma yasağına rağmen patenleri ile kentin tehlikeli yollarında dolaşan bir grubu takip ediyor.

Ridley Scott: Hovis

Yine ‘kült’ denince akla ilk gelen filmler arasında yer alan ‘Blade Runner’ın yönetmeni Ridley Scott, ‘En iyi film’ Oscar’ının da sahibi olan ‘Gladiator’ün de yönetmeni. ‘Black Hawk Down’ ve ‘American Gangster’ gibi filmler de Scott’un isminin akla getiren yapımlar arasında yer alıyor. Fakat pazarlama iletişimi açısından Scott, Apple için çektiği efsane reklam filmi ‘1984’le hatırlanır. Buna rağmen Business Insider listesine yönetmenin çok daha eski bir reklam filmini dâhil etmeyi tercih etmiş. İngiliz un ve ekmek üreticisi Hovis için 1973’te çekilen filmde markanın logosunda yer alan bisikletli ekmekçinin öyküsü konu ediliyor.

Guillermo del Toro: Alka-Seltzer

‘Pan’s Labyrinth’i yöneten Guillermo del Toro, geçtiğimiz günlerde gösterime giren ‘Pacific Rim’in de yönetmeni. Ünlü yönetmenin Business Insider’ın listesine giren reklam çalışması ise Alka-Seltzer için 1991 yılında çektiği film. Filmde midesindeki yanma hissi nedeniyle çektiği acıdan bir kurtadama dönüşen kahramanımızın imdadına Alka-Seltzer yetişiyor.

Filmi ilginç kılan önemli bir özellik ise; yönetmenin filmde sadece kamera arkasında kalmakla yetinmeyip, kamera karşısında da rol almış olması.

Edgar Wright: Pizza Hut

‘Shaun of the Dead’ ve ‘Hot Fuzz’ filmlerinin yönetmeni Edgar Wright, komedi üzerine ustalığını reklam filmleri ile geliştirmeye başlamış görünüyor. Yönetmenin Business Insider listesine giren Pizza Hut için 2000’de çektiği reklam filmi bunun en iyi göstergesi.

‘Adsız Alkolikler’ toplantılarına benzer bir ortamda geçen filmde Pizza Hut bağımlılığı hakkında konuşmaya başlayan kahramanımızın övgü dolu sözleri, tedaviye yardımcı olmak yerine toplantıdaki diğer katılımcıları da tahrik ederek akıllarını çeliyor.

David Lynch: Calvin Klein

Yönettiği her filmi büyük ses getirse de daha çok ‘The Elephant Man’, ‘Dune’, ‘Lost Highway’ ve ‘Mulholland Drive’ filmleri ile hatırlanan David Lynch de birçok marka için reklam filmleri çalışmaları yürütmüş yönetmenler arasında yer alıyor.

Lynch, Business Insider’ın listesine dâhil ettiği Calvin Klein reklamını 1988 yılında çekmiş. Yönetmenin ‘The Elephant Man’ ve ‘Dune’ın ardından çektiği bu film listenin ‘ünlü olmadan önce çekilmiş olma’ kuralına uymasa da, yönetmenin tarzını yansıtıyor oluşu ile listeye ilginç bir katkı sağladığı kesin.

Kaynak: Business Insider

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.