MediaCat

“Şimdi, her gün, her an NOW zamanı”

FOX’un NOW’a dönüşümünü konuşmak üzere ilk röportajını MediaCat’e veren The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner ile birlikteyiz.

FOX yayın hayatına artık NOW olarak devam ediyor. 12 Şubat günü FOX Ana Haber bülteninde start verilen isim değişikliği, 13 Şubat akşamı Divan Kuruçeşme’de düzenlenen bir lansman partisiyle kutlandı. NOW’ın görsel dünyasını da yansıtan partide söz alan The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner, bu yeniliğin sadece isim değişikliğinden ibaret olduğunun altını çizmişti. Ancak değişikliğin duyurulduğu ilk günden bu yana elbette yeni NOW’ın içerik ve yayıncılık dünyasında da bazı karşılıkları olup olmayacağı bir soru işareti olarak duruyordu.

NOW’ı konuşmak üzere ilk röportajını MediaCat’e veren The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner’den değişikliğin ardında yatan sebep ve süreçleri dinledik.

FOX’tan NOW’a geçiş hikâyesiyle başlayalım. Bu kararın ardındaki sebepler neler?

The Walt Disney Company’nin, FOX markalı varlıkları 2019 yılında satın almasıyla birlikte marka isimlerinin belirli bir süre içerisinde değişmesine karar verildi. Bu nedenle biz de FOX olan kanal ismimizi NOW olarak değiştirdik.

NOW ismine nasıl karar verildi? Ne ifade ediyor?

Basında görmüş veya duymuşsunuzdur, FOX markası tüm dünyada Disney çatısı altında yeniden markalaştırılarak FX ve Star Channel gibi isimlere dönüştürüldü. Türkiye’de bu iki ismi de kullanamayacağımız için özel bir çalışma başlattık. Biliyorsunuz marka patenti ve isim hakları konusu çok detaylı bir konu. Bu değişiklik için birkaç yaratıcı ajansla birlikte çalıştık. İlk etapta elimizde brief’imize uygun birkaç farklı alternatif vardı ve yasal süreçlerin verdiği uygunluğa göre de NOW isminde karar kıldık. NOW İngilizcede “şimdi” anlamına geliyor. Oradan yola çıkarak, izleyicimizin televizyonu açtığı her an karşılarında o an izlemek isteyebilecekleri bir şeyler bulabileceğini ve her zamana ayak uyduran bir kanal olduğumuzu ifade ettiğini söyleyebilirim. Şimdi, her gün, her an NOW zamanı.

İzleyicilerin NOW’ı kolay kabul edeceklerini düşünüyor musunuz? Bu geçişi zihinlerde kolaylaştırmak için nasıl planlarınız var?

FOX gibi, tüm Türkiye’de bilinirliği bu kadar yüksek olan ve evlerin yüzde 99’una ulaşan bir markanın isim değişikliğinin dillerde oturması elbette zaman alacaktır. Fakat izleyicimizin bu değişikliği kabullenmekte zorlanacaklarını düşünmüyorum. Kanalımıza yine aynı frekanstan ulaşarak aynı dizi, program ve haber içeriklerini takip etmeye devam edecekler. Devam eden içeriklerimizde hiçbir değişiklik olmadı, yine aynı içerik stratejisiyle önümüzdeki sezonlarda da devam edeceğiz. Bu geçişi kolaylaştırmak için değişimi özellikle sezon ortasında yapmak istedik. Böylelikle logomuz değiştiği günün ertesinde izleyicilerimiz sezon başından beri takip ettikleri dizi ve programları buldular. Değişikliği sezon başında yapmış olsaydık, isim değişikliğinin yanına ekrana yeni gelen diziler de ekleneceği için adaptasyon açısından daha zor olabilirdi. Bunun yanı sıra, ekran grafiklerinde çok minimal değişikliklere gittik. FOX logosunun rengini koruduk. 360 bir tanıtım kampanyamız da mevcut. Bir de belli bir süre FOX ismini iletişimlerimizde NOW ile birlikte kullanmaya ve hatırlatmaya devam edeceğiz.

Bu yenilenmenin FOX’un izleyici kitlesinde değişikliğe yol açacağını düşünüyor musunuz? Zira raporlar gençlerin geleneksel haber kaynaklarına uzak olduklarını gösteriyor. Bu gidişatı değiştirmek mümkün olabilir mi?

İzleyici kitlemizde bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Yayın politikamız, içerik stratejilerimiz, içerik ve haber ekiplerimizde hiçbir değişiklik olmadı. İzleyiciler FOX logosu altında ne izliyorlarsa, şimdi NOW logosu altında da aynı şeyleri izlemeye devam edecekler. Dolayısıyla izleyici kitlemizde bir değişiklik olmayacaktır. Gençler, ait oldukları kuşak gereği içerik tüketiminde önceki jenerasyonlara göre farklı davranışlar sergiliyorlar, dediğiniz gibi araştırmalarda da bunu görüyoruz. Biz bir ulusal kanal olarak, içeriklerimizi dijital mecralarda da doğru şekilde konumlandırarak gençlerle de temas etmeyi başarıyoruz. Örneğin; haftanın birkaç günü FOX Haber bültenlerinde ekranda belirlenen hashtag, trend topic’e girer. Aynı şekilde dizilerimiz de. Buralarda gördüğümüz konuşma ve etkileşimler bizim televizyon için ürettiğimiz içeriklerimizin dijital mecralardaki kullanıcılara da ulaştığının bir göstergesidir. Bu gidişatı değiştirmek gibi bakmamak gerekir belki duruma. Mevcut şartlara göre konumlanarak ve o yönde çalışmalar yaparak, içeriklerimizi önümüzdeki dönemlerde de hem yetişkinlere hem gençlere ulaştırmaya devam edeceğimize inanıyorum.

FOX Haber, Selçuk Tepeli ile anchorman değişikliğinin ardından izleyici tarafından bir adaptasyon yaşandı. Keza sabah haberlerinde de başat bir değişim yaşanmış, İsmail Küçükkaya’nın yerini İlker Karagöz almıştı. Bu değişim süreçleri ne kadar sancılı oldu? Bu noktada izleyicinin ekran yüzü ve habercilik terazisinde ne tarafa eğilim gösterdiğini söyleyebiliriz?

Doğan Şentürk yönetimindeki FOX Haber, tarafsızlığı ve güvenilirliği açısından izleyicinin gözünde çok ciddi bir imaja sahip. Ekranın önündeki yüzlerimiz ve kameranın arkasındaki ekibimiz için de aynı durum geçerli. Dolayısıyla, bazı izleyicilerimiz bizim ekranımızda yıllardır severek izledikleri isimleri artık görmediğinde, elbette bir adaptasyon süreci yaşamıştır. Fakat ben özellikle haber izleyicisinin kanala sadık olduğunu düşünüyorum.

İzleyicinin ekran yüzü ve habercilik terazisinde nerede durduğunu söylemekse çok zor. Daha doğrusu bu ikisini birbiriyle kıyaslamak bence çok doğru değil. Fatih Portakal gibi, İsmail Küçükkaya gibi ve bugüne kadar gelmiş onlarca başarılı anchorman gibi, çok güçlü ve başarılı isimler var. Kendi izleyicisi olan, sıkı takip edilen. Habercilik bir ekip işidir ve haber merkezinde pişirilip ekrana sunulan haber de o ekibe aittir. Dolayısıyla kanalın izleyicisinin ekran yüzü değişikliklerinde de kanala sadakatini korumaya devam ettiğini görüyoruz.

FOX yeni haber yüzleri çıkarma noktasında nerede duruyor? Yeni yetenekler keşfetmek ve yeni nesil haberciliği desteklemek için neler yapıyorsunuz?

FOX Haber’in yayıncılıktaki temel felsefesi izleyiciyi star yapmak üzerine kurulu. Starlarımızı sıradan, izleyiciyi ise star yaptığımız bir yaklaşımı benimsiyoruz. Haber merkezimizin yeni yetenekler keşfetmek ve yeni nesil haberciliği desteklemek için yakınlarda hayata geçireceği bir akademi projemiz var. Henüz üzerinde çalıştığımız için detay veremiyorum fakat hem gençlere alan sağlamak ve haberciliği öğretmek hem de haber merkezimize genç çalışma arkadaşları katmak için çok faydalı bir proje olacağını düşünüyorum.

2024 planlarıyla kapatalım. Yeni dönemde NOW’ın içerik yelpazesinde ve yayın politikasında ne gibi yenilikler göreceğiz?

Yayındaki dizilerimiz ve programlarımız çok iyi performans sergiliyor. Haber bültenlerimizin başarısı ortada. Bu sezon için üzerinde çalıştığımız bir dizi projemiz daha var. Ayrıca NOW Ana Haber bültenimiz öncesinde yayınlayacağımız yeni bir gündüz kuşağı programının çalışmaları devam ediyor. Bir yandan da yaz sezonunda yayınlanacak dizi ve programlarla ilgili çalışmalarımızı şimdiden başlattık. Önümüzdeki seneye yaklaştığımızda içeriklerimizin performanslarına göre ne şekilde ilerleyeceğimize karar vereceğiz. Fakat yinelemek isterim ki bu yenilikler isim değişikliğinden bağımsız, başarılı televizyonculuk ve başarılı bir performans adına attığımız adımlar olacak.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.