“Vizyonumuz ‘Müşterinin Şampiyonu’ olmak”

Sigortam.net'in vizyonunu, hizmet anlayışını ve yeni dönem hedeflerini Sigortam.net CEO'su Bora Uludüz'den dinledik.

Advertorial 08.09.2021 - 10:57 | MediaCat

"Vizyonumuz 'Müşterinin Şampiyonu' olmak"

Geçtiğimiz günlerde QR hızında kasko ve trafik sigortası teklifi alma dönemini başlatan dijital sigorta platformu Sigortam.net’in vizyonunu, hizmet anlayışını ve yeni dönem hedeflerini Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz’den dinledik.

Sigortam.net’te nasıl bir hizmet anlayışı hâkim?

Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net olarak, müşteri odaklı yaklaşımımızla ön plana çıkıyoruz. Müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek teknolojileri, insan tecrübesi ve temasıyla birleştirmeye çalışıyoruz.

Sigortam.net olarak, “Müşterinin Şampiyonu” olmak gibi bir vizyonumuz var. Bu vizyon doğrultusunda, müşterilerimizin elde ettiği faydayı artırmak, uçtan uca tüm süreçlerdeki deneyimi iyileştirme hedefimiz var.

Geride bıraktığımız zorlu süreç, sunduğunuz sigorta hizmetlerine nasıl etki etti?

Özellikle COVID-19’un da etkisiyle dijitalleşme her alanda çok önem kazandı. Bu süreçte, müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimize hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeleri çok önemliydi. Geriye dönüp baktığımızda, hep beraber yaşadığımız bu zorlu dönemi başarıyla geçirdiğimize inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de alacağımız aksiyonlar, geliştirmeler ve yatırımlarla müşterilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.

Pandemi sonrası dijital sigortacılık hizmetlerinde ne gibi yenilikler hayata geçirdiniz?

Müşteri odaklı vizyonumuzla birlikte tüm ürün ve süreçlerimizi sıfırdan ele aldık. Sigortam.net’i daha teknolojik, daha dijital hale getirebilmek için ekibimizi güçlendirdik. Bu çalışmaların ilk adımlarından birisi olarak geçtiğimiz günlerde “QR hızıyla sigorta teklifi” özelliğimizi hayata geçirdik. Bu yeni gelişmeyle birlikte, müşterilerimiz kasko ve trafik sigortası tekliflerini artık QR hızında alabiliyorlar.

Bu yeniliklere yön veren müşteri beklentilerinden bahseder misiniz? Yeni dönemde ne gibi değişikliklerle karşılaşacağınızı öngörüyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda müşteriler her zaman daha iyisini, daha hızlısını, daha kolayını istiyor. En iyi fiyat, en iyi deneyim, en iyi ürün, en kaliteli danışmanlık standart beklentiler haline geldi. Biz de bu beklentilere en iyi şekilde karşılık verecek çözümleri geliştirmek için çalışıyoruz.

“Müşterinin Şampiyonu” vizyonumuzla paralel, sigortayı daha basit, anlaşılır ve erişilebilir hale getirme hedefimiz var. Bu konuda önümüzdeki dönemde önemli adımlar atacağız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.