Dalin 2019’da çizgi filmiyle geliyor

Dalin Pazarlama Direktörü Sibel Çağlar'dan Dalin'in 2019'da değişecek keskin pazarlama ve iletişim yolculuğunu dinliyoruz.

21.01.2019 - 11:06 | Tuğba Özögretmen

Dalin 2019'da çizgi filmiyle geliyor

Dalin için geçtiğimiz senenin en heyecan verici olaylarından biri, civcivlerin lisansını ilk kez Japonlara satmaları olmuştu. Bu hamle önlerinde yepyeni yollar açtı. 2019’da 25 yeni pazarda varlık göstermeyi hedefleyen markanın civcivlere özel yepyeni içerik planları da var. Şirketin pazarlama direktörü Sibel Çağlar, YouTube’da “edutainment” yani hem eğlendirici hem de eğitici alanı sahipleneceklerini söylüyor.

Dalin’i 2019’da 25 yeni pazarda göreceğiz. Nasıl bir planlamanız var?

Kopaş’ın dünya üzerinde iki ofisi var; biri İstanbul’da diğeri de Bükreş’te. 2001’de açılan Romanya ofisinden diğer ülkelere yayılma olmamış. Biz son iki senedir global pazarlama üzerine düşünmeye başladık. Bu anlamda 2018 Ekim ayında fatura kestiğimiz ilk ülke Sırbistan oldu. Burada bir sürü şey öğrendik, akıllandık ve doğum oranları yüksek olan Güneydoğu Asya’ya göz diktik. Malezya’da geçtiğimiz ekim ayında bir lansman yaptık. Distribütörümüzü bulduk, reklamımızı dublajladık, aktivitelerimizi sunduk. Önümüzdeki dönemde de bu bölgedeki diğer ülkelere açılacağız.

Dalin civcivleri uzun zamandır hayatımızda ama hikâyesini pek de bilmiyoruz.

Dalin 2019'da çizgi filmiyle geliyorCivcivler üç kere değişim geçirdiler bugüne kadar. Son olarak Walt Disney’e karakterler yapan Framestore diye bir ajansla çalıştık. 2015’te civcivlerimizi değiştirdik. Karakter hayat buldu diyebilirim. O dönem birlikte çalıştığımız dijital ajansımız Karbonat, civcivleri çoğaltmayı önerdi ve biz yedi civciv yarattık. Hepsinin uzmanlık alanları farklı. Sonra bunlara neden oyuncak yapmıyoruz diye düşündük. Lisansçılarla konuştuk ancak bir karakterin lisanslanması kolay değil. Ya çizgi filmi ya dergisi ya da filmi olacak. Biz de bu yolda adım adım ilerliyoruz.

Geçtiğimiz yıl Japon bebek bezi markası GOO.N, Dalin civcivini lisansladı. Orada nasıl bir hikâye var?

0-3 yaş bebek anneleri üzerinde bir araştırma yapmışlar. En beğenilen çizgi film karakterlerini sıralamışlar. Araya, bizimle distribütörlük anlaşması yaptıkları için Dalin ikonunu da katmışlar. Dalin civcivi dördüncü gelmiş. İlk sıralarda da çizgi filmleri olan çok ünlü karakterler var. Bunun üzerine lisans almak istediler.

Bebek bakım sektöründe rekabeti şekillendiren neler var?

Bu sektörün tek geçer akçesi güven. Örneğin; influencer anne konusunun her ülkede ayrı ayrı ele alınması gerektiğini anladık. Çünkü anneler markayı tanımak için önce Google’a giriyorlar. Orada bir onay videosu görmek istiyorlar güvenmek için.

Annelerin hayatını kolaylaştıran çözümler sunmak da bir rekabet unsuru olarak ele alınabilir mi?

Kesinlikle, evet. Geçen sene, el yıkama konusunda annelerin yardımcısı olmak gibi bir misyonla yola çıktık. Banyoda zaten öyleyiz, birçok anne “Hadi gel bıcı bıcıya” diyerek çocuğunu banyoya sokuyor. Çocuğa el yıkama alışkanlığının kazandırılması çok önemli bir konu. Sıvı sabunumuz zaten vardı. Ancak hem bu pazarın küçülmesi hem de ürünün pay kaybetmesi nedeniyle ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Bir fokus group çalışmasında bir anne “Çocuğuma bir türlü el yıkatamıyorum ama AVM’lere gittiğimizde oralardaki köpük sabunlarla eğlenerek yıkıyor” dedi. Eğlenerek bir şey yaptırmak Dalin’in DNA’sında var. Zaten böyle olduğu zaman kalıcı oluyor.

Geçen sene köpük sabun lansmanımızın ardından AÇEV’le bir el yıkama kitabı yaptık ve bir cingıl hazırladık. Yüzde 25’lerde olan sıvı sabun pazar payımız yüzde 35’lere geldi. Daha da önemlisi pazarı büyüttük. Bu sene bununla ilgili çalışmaya devam diyoruz, ambalajı yeniliyoruz ve el yıkamayla ilgili bir çizgi film yapacağız.

Edutainment başlığında farklı neler yapıyorsunuz? Dalin’in YouTube’daki varlığı artacak mı?

Geçen seneye kadar YouTube çok odağımızda değildi. Şubat ayında, aslında hiçbir şey yapmadan abone sayımızın 40 bine çıktığını gördük. Ajansımızla konuştuk ve reklamlarımızın, YouTube’un diline çok uygun olduğunu söylediler. Çizgi film meselesi de buradan çıktı. Burada her bir Dalin civcivi ayrı bir öğretici özelliği sahiplenecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.