MediaCat

SheMakes’te büyük buluşma

Google Türkiye ve MediaCat tarafından genç girişimci kadınlar için düzenlenen bir etki, ilham ve gelişim projesi olan SheMakes’in üçüncü dönemi, her üç dönemin katılımcılarının bir araya geldiği bir buluşma ile başladı.

SheMakes’te büyük buluşma

MediaCat ve Google Türkiye tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve geleceği şekillendiren endüstrilerdeki kadınların varlığını ve görünürlüğünü artırmayı hedefleyen SheMakes, ilk iki dönemin mezunları ile üçüncü döneme katılmaya hak kazanan girişimcileri bir araya getirdi.

Google Türkiye ofisinde gerçekleşen buluşma, Google Türkiye Sektör Lideri Yeşim Öztekin’in açılış konuşmasıyla başladı. Öztekin, bu buluşmanın üç dönem SheMaker’larını bir araya getirmek ve üçüncü dönem kazananlarını geçmiş dönem kazananlarına ve mentorlarına tanıtmak amacıyla gerçekleştiğini aktardı.

Üçüncü dönem kazananlarının tanıtımı ve mentor eşleşmelerinin paylaşılması ile devam eden buluşma, Google Türkiye Ürün Pazarlama Müdürü Işıl Heves ve MediaCat ve DigitalAge Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın gerçekleştirdiği oturum ile devam etti. Işıl Heves ve Pelin Özkan, SheMakes projesinin ortaya çıkış hikâyesini katılımcılara aktardı.

Pelin Özkan, SheMakes ile MediaCat ve Google Türkiye’nin yaratıcılığa ve girişimciliğe özgün bir noktadan yaklaştığını belirtti; “geleceği yaratanlar” yerine “geleceği farklı yaratanlar” mottosunun kullanıldığına dikkat çekti. Özkan, SheMakes’te yer alan ilham verici hikâyelerin, parçası oldukları kategorilere ve iş yapış biçimlerine farklılık katan hikâyeler olduklarının altını çizdi. Sürdürülebilirlik, kapsayıcılık, eşitlik ve hayal gücünün SheMakes elemelerinde ve çalışmalarında önemli rol oynadıkları da yine Özkan tarafından dile getirildi.

Işıl Heves ise SheMakes’in kadın girişimcilerin nitelikli eğitime erişimlerinin kısıtlı, yeterli ve başarılı rol modellerinin eksik, kadınların oldukça nitelikli olmalarına rağmen erkeklere kıyasla daha az kendine güven duydukları bir ortamda sorunlara çözüm üretmek amacıyla düzenlenmeye başladığının altını çizdi.

Trends in Marketing başlıklı oturumda katılımcılar ile bir araya gelen Next Akademi Kurucusu Levent Erden, “marka” olmanın ne anlama geldiğini, pazarlamanın geçirdiği dönüşümü aktardı. Dijitalin pazarlamaya etkisi, hedeflemenin kitleden bireye doğru yolculuğu, markaların dönüşüm hızına uymalarının önemi Erden’in üzerinde durduğu başlıklardan bazılarıydı.

KAGİDER Başkanı Emine Perviz Erdem, derneğin SheMakes’e bakış açısını ve bir mentor olarak genç girişimci kadınlar ile deneyimlerini aktarmak üzere buluşmaya bağlanırken; KAGİDER’in SheMaker’lara olan desteğini aktarmak üzere sözü KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Selen Erdeniz Kahraman’a bıraktı. Selen Erdeniz Kahraman, 2002 yılında kurulan ve 480 üyeye ulaşan KAGİDER’in kadın girişimcileri destekleyerek kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesine yönelik misyonunu aktardı. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 32,8, kadın girişimci oranının ise yüzde 12,5 olduğu gibi önemli veriler de Selen Erdeniz Kahraman’ın sunumunda yer aldı.

Kadınların iş dünyasında karşılaştığı zorluklara da değinen Erdeniz Kahraman, kadınların network’lerin yetersiz, çocuk bakım kuruluşlarının ve rol modellerin eksik olduğu, karar verme mekanizmalarında kadınların yer almadığı ortamlarda çalışmak durumunda kaldıklarını aktardı.

Google Türkiye Yerelleştirme Yöneticisi Hüseyin Mergan, Dijitalde Kapsayıcılık başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Kapsayıcılık ve ayrımcılık dendiğinde ilk akla gelen maddeleri sıralayan Mergan, dil kullanımının ayrımcılığa nasıl yol açtığını, ayrımcılığın kültüre nasıl yerleştiğini aktardı; dijitalde erişilebilirliğin artırılması için nasıl yöntemlerin izlenmesi gerektiğini paylaştı.

Günün son oturumunda ise Öğretmen ve Yazar Dilek Livaneli, SheMakes katılımcıları ile bir araya geldi. Livaneli, Çizgi Studio Kurucusu Yağmur Aydemir, UP School Kurucusu Mina İlköz, Büyük Dedemin Balları Kurucusu Gökten Doğan ve MDnutriacademy Kurucusu İlknur Melis Durasi ile girişimcilik yolculuklarına dair bir sohbet gerçekleştirdi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.