Shell, BP’yi satın mı alıyor?

Daily Mail gazetesi, İngiliz-Hollandalı petrol devi Shell’in, Meksika Körfezi'ndeki platformunda yaşanan...

04.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Daily Mail gazetesi, İngiliz-Hollandalı petrol devi Shell’in, Meksika Körfezi’ndeki platformunda yaşanan büyük kaza sonrası zor günler geçiren İngiliz enerji şirketi BP’ye birleşme teklifi götürmeyi düşündüğünü bildirdi. Haber sonrasında BP’nin hisse senetleri bugünkü ilk işlemlerde yüzde 4’lük yükseliş kayderek son altı ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

Gazete konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Shell’in kaza nedeniyle doğacak yasal yükümlülüklerin BP’nin büyüme planlarına darbe indireceği gerekçesiyle teklifini geri çektiğini ifade etti.

Ancak, Shell’in BP ile birleşme konusundaki ilgisinin sürdüğünün “anlaşıldığı” belirtildi. BP’nin, hisselerinin tarihin en düşük seviyelerini gördüğü Haziran’da piyasa değeri 55.6 milyar sterlin (86 milyar dolar) düzeyindeydi. Şirketin şu andaki piyasa değeri ise 138 milyar dolar civarında bulunuyor.

BP, sızıntı felaketi sonrası Beyaz Saray ile yaptığı görüşmeler sonrasında Meksika Körfezi’nde neden olunan zarara karşılık 20 milyar dolarlık bir tazminat ödemeyi kabul etmişti. Ancak BP hala ABD yönetimini vereceği büyük para cezalarıyla olasılığıyla da karşı karşıya bulunuyor. İki şirket arasında birleşme olasılığı daha önce de gündeme gelmişti.

BP’nin eski CEO’su Lord Browne 2004 yılında yapılan ve BP’nin, Shell’den daha büyük pay sahibi olacağı teklifin nasıl reddedildiğine anılarında yer vermişti.

hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.