MediaCat

Seyirci ‘Zıt İkizler’i tuttu

ThinkNeuro, Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık’ın ikiz kardeşleri canlandırdıkları Akbank reklam filmini AdNeuro testine tabi tuttu.

Seyirci ‘Zıt İkizler’i tuttu

Zıt İkizler reklamının etkinlik skorunun şu ana kadar yapılan ölçümlerin ortalamalarından yüksek, ‘duygusal zorlanma’ nöroskorunun düşük çıkması, reklamın izleyiciyi yakaladığının işareti.

ThinkNeuro, Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık’ın ikiz kardeşleri canlandırdıkları Akbank’ın yeni reklam filmini AdNeuro testine tabi tuttu. Reklamın etki skorunun şu ana kadar yapılan ölçümlerin ortalamalarından yüksek, ‘duygusal zorlanma’ nöroskorunun düşük çıkması, reklamın izleyiciyi yakaladığının göstergesi.

Bilindiği gibi, reklamın izlenmesi açısından dikkat eğrisinin yükselerek başlaması kritik önem taşıyor. Bu reklamda da dikkat eğrisi yükselerek başlıyor. Bu bize, reklamın seyredileceğini veya en azından ilk aşamada zapping kurbanı olmayacağını gösteriyor. Benzer şekilde yükselerek başlayan duygusal etki eğrisi ise birincisi daha düşük olmakla birlikte, hemşirelerin bebekleri yatırdıkları her iki seferde de düşüyor.

Önemli kırılmalardan bir tanesi ise reklam filminin sonlarına doğru; Kıvanç Tatlıtuğ ve İlker Ayrık’ın filmdeki ikiz kardeşler oldukları iyice anlaşılan 78’inci saniyede yaşanıyor. Bu noktada duygusal etki eğrisi ani bir kırılmayla düşmeye başlıyor. Bununla beraber Kıvanç Tatlıtuğ’un yakın plan çekimi bu düşüşü durdurup tekrar yükseltiyor. Reklamdaki ikinci kapanış algısı ise dış ses tarafından ‘Akbank’lı Ali ile ikizi Nuri’nin macerası başlıyor’ repliğiyle yaşanıyor. Bu replik aynı zamanda duygusal zorlanma ve duygusal etki eğrilerinin yükselmesine sebep oluyor.

Bu noktada yaklaşık dört saniye süren packshot boyunca göz takibi verilerine baktığımızda görüyoruz ki; ekrandaki her alan izleyiciler tarafından neredeyse tamamen görülmüş ve odaklanma sağlanmış. Ekrandaki her Akbank yazısına mutlaka en az bir kere bakılmış ve marka ile tüketicinin bağ kurmasına vesile olmuş.

 

Yazının tamamını MediaCat Nisan sayısından okuyabilirsiniz. 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.