MediaCat

Sevgililer Günü’ne ilgi her geçen yıl azalıyor

MTM’nin araştırması, Sevgililer Günü’ne özel reklamlarda azalma gözlemlendiğini gösteriyor.

Sevgililer Günü’ne ilgi her geçen yıl azalıyor

Medya Takip Merkezi‘nin (MTM) verilerine göre, 1-15 Şubat tarih aralığında basında Sevgililer Günü ile ilgili haber ve reklam sayısında bir önceki yıla oranla gerileme gözlemlendi. MTM, bu gerilemede özellikle kredi kartlarına getirilen taksit sınırlandırmasının ve bazı kalemlerdeki taksit uygulamasının kaldırılmasının da etkili olduğunu söylüyor.

Rapor, 2014’te görsel basında Sevgililer Günü ile ilgili toplam 28 markanın 2 bin 504 adet reklamının yayınlandığını gösteriyor. Rapora göre Sevgililer Günü ile ilgili reklamlar 16 saat süreyle ekranda yer alırken, adet bazında Sevgililer Günü ile ilgili en fazla reklam veren marka BonusCard oldu. 305 adet reklam spotuyla Sevgililer Günü’ne özel en fazla reklam veren marka olan BonusCard, toplam 3 saat yayında kalarak, süre bazında da en üst sırada yer aldı.

Sevgililer Günü'ne ilgi her geçen yıl azalıyor

BonusCard’dan sonra, televizyona en fazla Sevgililer Günü ile ilgili reklam veren marka 289 adet reklam spotuyla İstikbal oldu. İstikbal’i; Bellona, Atasay ve Gülaylar Gold markaları izledi.

Mücevher reklamlarında düşüş

2013’te Sevgililer Günü’ne özel reklam veren 18 markanın 8’i (yüzde 44,4) mücevher sektörüne aitken, bu yıl 14 Şubat’a özel reklam veren 28 markanın 5’inin (yüzde 17,8) mücevher sektörüne ait olduğu belirlendi. MTM, mücevher firmalarının Sevgililer Günü kampanyalarındaki bu düşüşün en önemli nedeninin kuşkusuz kredi kartı ile taksitli satışların 1 Şubat 2014 itibariyle durdurulması olduğunu söylüyor. MTM aynı nedenle tekno-marketlerin de bu yıl, kredi kartına taksit imkânı kampanyalarından çok, fiyat indirimi reklamlarına yüklendiğine dikkat çekiyor.

Araştırmanın sonuçları, Sevgililer Günü’ne özel reklam yayınlayan reklamveren sayısının 2013’e kıyasla yüzde 64 oranında arttığını gösteriyor. Reklam adedi bakımından 2014’te geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20 oranında bir azalma söz konusuyken, Sevgililer Günü’ne özel reklamların ekranda kalma sürelerinde yüzde 24 oranında artış gözlemlendiği de araştırmadan çıkan ilginç sonuçlar arasında yer alıyor.

Sevgililer Günü'ne ilgi her geçen yıl azalıyor

Sevgililer Günü’ne basının ilgisi yıldan yıla azalıyor

MTM’nin Sevgililer Günü araştırmasında basının bu özel güne olan ilgilisi de değerlendirildi. 2 bini aşkın gazete ve dergiyi kapsayan araştırmaya göre, 2014 yılında 1-15 Şubat tarih aralığında, Sevgililer Günü ile ilgili basında 4 bin 413 haber yer aldı. Araştırma sonucuna göre geçen yıla kıyasla, basında yer alan Sevgililer Günü ile ilgili haberlerin yüzde 4,2 oranında bir azalmaya uğradığı görüldü. 2012 yılından bu yana ise, haber sayılarındaki düşüş yüzde 23,5’u buldu.

Araştırmaya göre, basının Sevgililer Günü’ne olan ilgisi son üç yıldır istikrarlı bir azalış gösteriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.