Serdar Turgut’tan bir medya analizi

Serdar Turgut son kitabında medyanın çöken 'kağıttan' kalesini ve tahtına oturan dijital medyayı kaleme aldı.

19.12.2013 - 15:27 | MediaCat

Serdar Turgut - Yeni Medya

Gazeteci Serdar Turgut son çalışmasında değişim sancısı içerisindeki medyayı mercek altına alıyor. “Eski medya ölüyor ve yepyeni bir medya doğuyor” diyen Turgut’a göre bu sancılı sürecin ardından gazetecilik altın çağına giriyor olabilir.

Turgut çalışmasında bu sancılı süreci şöyle anlatıyor:

“İlk satırları yazarken korku içindeydim. Çünkü bir köşe yazarı olarak hiç de hoş olan sonuçlara varmayacağımı sanıyordum. Bizler internet nedeniyle sonunun geldiği iddia edilen bir medyada çalışan ve sonlarını bekleyen idam mahkûmları gibiydik.

Yazdıkça bu korkularımın doğrulanacağını sanıyordum. Ama sonra yazdıkça, konuları açtıkça hiç de beklemediğim bir şey oldu. Belki eski medyanın, bildiğimiz biçimin sonu gerçekten gelmişti ama yepyeni biçimlere, deneylere ve yeni medyalara açık bir ortam doğuyordu. Bu hepimiz için güzel bir haberdi.

Düşüncelerimin nasıl yazdıkça değiştiğini ve korkularımın iyimserliğe nasıl dönüştüğünü kitabı okudukça göreceğinizi umuyorum.

Bilimsel kavramla eski medya ölüyor ve yepyeni bir medya doğuyordu. Bizler sadece bu doğumun sancılarını yaşamaktaydık. Sancılı bir süreç olacaktı bu ama sonunda yepyeni bir medya dünyası oluşacaktı. Gazetecilik altın çağına bile giriyor olabilirdi.

Bu çalışma ölenin neden öldüğünü açıklarken yerine doğanın ne anlama geldiğini anlamlandırmaya yöneliktir.”

“Dijital dünyanın biz gazetecilere büyük ve yeni imkânlar tanıdığını gördüm ve bu imkânı iyi kullanırsak gazeteciler olarak bizleri çok parlak bir geleceğin beklediğini söyleyebilirim” diyen Turgut, analizini şöyle sürdürüyor:

“Eski medya geleneği içinden gelen gazeteciler içgüdüsel olarak işadamlarıyla aralarına bir duvar örerler. Para kazanma bizlere hep başkalarının yapması gereken iş olarak gelirdi.

Ama bu artık değişmek zorunda. Yeni medya dünyası içinde bir varlık gösterebilmek ve anlamlı gazetecilik yapabilmek için yenidünyaya özgü bir gazetecilik iş modeli oluşturup çalışmak zorundayız.

İster site kuralım isterse de blog yazalım bir süre sonra bu çalışmalardan para kazanmak zorundayız. İş modelini baştan güzel kurarsak hedeflediğimiz amacı gerçekleştirmek için dijital dünya bize olağanüstü imkânlar sağlıyor. Bu imkânların neler olduğunu, bunları bizlerin nasıl kullanabileceğini ve bu amaca yönelik uygun iş modellerinin neler olduğunu ileriki bölümlerde bulacaksınız. Girişimci olmak istemeyen başarılı yazarlar ve gazeteciler de yeni dönemde el üstü tutulacaklar çünkü yeni medya dünyasında da içerik kral olacak ve o kralı doyuracak kalitede yazıyı sunanlar hep rağbette olacak.

Özetle amacım ölmekte olan eski medyanın ve ona özgü iş modellerinin yerine neyin nasıl konulacağını çıkarmak ve anlatmaktır. Bu amacımda başarılı olabilirsem hem neyin neden olduğunu fazla anlamadan kendilerini bir dijital fırtına içinde bulmuş gazetecilere bir yol haritası çıkarmış olacağım hem de demokrasinin yaşaması için medyaya önem veren insanlara bir de gelecek güvencesi vereceğim.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.