MediaCat

Sen de yaz yaz yaz

Bu makalede, bir dil modeli yardımıyla yaratıcı metin yazımı, sahne üretimi nasıl gerçekleşir; ipuçları ve akıllı prompt’lar nasıl olur biraz bunu araştıracağız. Yani biraz pratik yapacağız, haydi başlayalım!

Sen de yaz yaz yaz

Lise hayatımı romantik bir ortamda geçirdim. Kabataş Erkek Lisesi’ni bilenler bilir, okuldayken Boğaz’ın dibindesinizdir, her teneffüste gerçekten teneffüs edebilirsiniz. Okula giderken ve dönerken de İstanbul’un en romantik caddelerinden Çırağan Caddesi’nde ağaçların arasından keyifle yürürsünüz. Herhalde bu romantikliğin etkisindendir, liseden bu yana yazıyorum. Beşiktaş ilçesi düzyazı birincisi olacağız diye başladığım uğraş reklam filmi senaryoları, YouTube içerikleri, sosyal medya post’ları, internet sitesi metinleriyle devam etti. Şu sıralar ise işim gereği yapay zekâyı yaratıcı işlere entegre ediyorum. Ne var ki yazmayı seven herkes için yapay zekâ harika bir partner. ChatGPT, HuggingChat, Bard gibi büyük dil modelleriyle, aslen bir “dil uğraşı” olan yazmak daha keyifli ve daha yaratıcı hale geliyor. Birçok kıymetli sektör arkadaşımdan yazmayla ilgili prompt örnekleri paylaşmam gerektiği isteğini aldığım için bu makaleyi ele almaya karar verdim.

Bu makalede, bir dil modeli yardımıyla yaratıcı metin yazımı, sahne üretimi nasıl gerçekleşir; ipuçları ve akıllı prompt’lar nasıl olur biraz bunu araştıracağız. Yani biraz pratik yapacağız, haydi başlayalım!

Dil modeli olarak en yaygın olanı, ChatGPT’yi seçiyorum.

Metin yazımı için daha etkili prompt’lar

İsteklerinizi daha etkili hale getirmek için kaçınmanız gereken yaygın hataların bir listesini burada birlikte inceleyeceğiz. Tavsiyem: Bunların her biri üzerine düşünün, mümkünse ChatGPT’yi açıp uygulayın, tekrar geliştirin.

Bunu, “bağlam oluşturma” ve “yapı oluşturma” olmak üzere iki bölüme ayıracağım.

Bağlam oluşturma

Eksik bağlam
Bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur.

Yukarıdaki gibi basit veya spontane beyin fırtınası oturumlarında bile her zaman bağlamı somut, spesifik ve ayrıntılı bir şekilde sunma ilkesi tarafından yönlendirilmeliyiz.

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur.

Devam edelim… Mesela format hakkında (bilimkurgu gerilim dizisi), tarz/ton (sert) ve bazı anlatı unsurları (örneğin mekânlar hatta baş karakterler ve iç/dış çatışmalar) hakkında bilgi ekleyelim. Bu tür bir istek, sonuçları doğru yere yönlendirmek için yeterli bağlam sağlayabilir ancak istediğiniz şekilde bir çıktı alamayabilirsiniz.

Sorgulama kuralları
Klişelerden ve tür kurallarından uzaklaşmak için modeli yeni kalıpları “keşfedebileceği” bir yönde yönlendirmemiz gerekiyor.

Bu amaçla ChatGPT’ye – keşfimizi nereye götürmek istediğimize bağlı olarak- alışılmadık, yaygın olmayan veya olası olmayana odaklanmasını söyleyebiliriz. Örneğin, yukarıdaki istek şöyle genişletilebilir:

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur. Yeni açılar veya yaklaşımlar bul ve yaygın olmayan veya yeni fikirlere öncelik ver. Alışılmadık ortamlara ve hikâye dünyalarına odaklan.

Ayrıca temel isteği yukarıda, tematik thread’ler veya sembolik anlam hakkındaki talimatlarla genişletebiliriz:

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur. “Bilimsel bilginin gücü VS mitolojik inançlar” ve “baba-oğul ilişkisi” temalarını konuya dahil et.

Ya da tarz/ton, format veya anlatı unsurları hakkında konuşabiliriz. Örneğin:

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur. Yoğun aksiyon ve gerilimli durumları, hafif kalpli mizah ve zekâyla dengele.

Eğer yararlı semantik bağlam içeren, dikkatlice hazırlanmış bir istek oluşturmak için biraz zaman ayırırsak, sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Ancak, arzu ettiğimiz sonuçlara daha yakın olmak için belirli keşif yollarını dışlamak isteyebiliriz.

Nasıl mı?

Alternatifsiz kısıtlamalar
Modelin ne yapmaması gerektiğini söylemek genellikle çok etkili oluyor. Ancak bu, belirsiz/klişe hikâye unsurlarına veya tuhaf tekrarlama talimatlarına yol açabilir.

Bu yüzden, kısıtlamaları -veya “negatif istekleri”- kullanırken her zaman bir “alternatif yol” gösterelim. Yani, modele sadece ne yapmaması gerektiğini söylememeli, aynı zamanda onun yerine ne yapması gerektiğini de söyleyelim. Örneğin:

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur. Cyborg’ları veya zaman yolculuğunu kullanma. Bunun yerine biyoloji, nano-teknoloji veya bilişsel bilim alanlarından ilginç ve alışılmadık bilimkurgu kalıpları bul.

Yapı oluşturma

Çıktının yapısı hakkında eksik giriş
Çıktının yapılandırılması, modelin eğitim verilerine dahil edilen yaygın kalıplardan çizebildiğimizde oldukça basit olabilir.

Hikâye modelleri bunun iyi bir örneği aslında. ChatGPT bazı modelleri çok iyi biliyor. Bu modelleri dahil et, dediğimizde bir anda birçok aşama atlayabiliyoruz.

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur. Kediyi Kurtar Tablosu’nu (Save the Cat Beat Sheet) kullan.

Yapılandırılmış çıktıya ulaşmanın başka bir yolu ise akışı birden girdiğimiz “tek sefer prompt”. Bu sefer, modele çıktı için kullanması gereken yapı hakkında her şeyi açıkça söylüyoruz:

Dublin’de geçen ve ağrı kesici bağımlılığıyla mücadele eden başarısız bir aktör hakkında, sert bir bilimkurgu gerilim dizisi için fikirler oluştur.
Her fikir için bu şablonu kullan:

Başlık: [hikâye başlığı]
Merkezi çatışma: [ana karakterin merkezi çatışması]
İkilem: [ana karakterin çatışmaya tepkisi sonucunda karşılaştığı ikilem]
İlişki hattı örneği: [ana karakterin başka bir karakterle olan problemli ilişkisi]
Eylem hattı: [ana karakterin problemleriyle başa çıkmak için aldığı eylemlerin kısa özeti, sonunda orijinal ikilemin yoğunlaşmasına yol açacak]
Dönüşler (Twist’ler): [doruk noktası sırasında olası twist’ler]

Eksik bölümleme
Yukarıdaki metotları bağlam oluşturma ve çıktı yapılandırma için birleştirmeye başladığınızda, sonunda bağlam, talimatlar, çıktı yapısı gibi birden çok segmentten oluşan karmaşık isteklerle uğraşır hale gelirsiniz.

Bunları ayırt edilebilir tutmak ve modelin bağlam bölümünü tamamlamasını ve yeni çıktı oluşturmak yerine yapısal terimleri tekrarlamasını önlemek için genellikle bölümlemeyi dahil etmek çok yararlıdır. Yani, isteği yapılandırmak ve unsurlarına atıfta bulunmak için başlıklar ve “###” veya “ — -” gibi ayırıcılar kullanırız.

Şansı yaver gitmeyen, ağrı kesici bağımlılığıyla savaşan aktör Tomas Piro, Dublin’in sıkışık sokaklarında cyborg’lar görüyormuş gibi hissetmeye başlar. Başlangıçta bunu ağır ilaç kullanımının yan etkilerine bağlar ancak görüntüler sürer, daha detaylı ve sık hale gelir.

Tomas, insan ve makinenin ayırt edilemez şekilde birleştiği bir distopya geleceği hakkında yaklaşmakta olan bir bilimkurgu gerilim filmi için küçük bir rol alır. Garip bir şekilde, filmin konusu kendi rahatsız edici görüntülerini yansıtır, bu da onun halüsinasyonlarının kökenini sorgulamasına neden olur.

Yukarıdaki hikâye fikirlerini kullanarak, çağdaş Dublin’in kasvetli gerçekliğinin potansiyel olarak halüsinatif bir sibernetik yeraltı dünyası ile kesiştiği bir psikolojik gerilim için bazı karakterler oluştur. Karakterler, bağımlılık, kimlik ve algı ile gerçeklik arasındaki bulanık çizgi gibi temaları keşfetmelidir.
Her karakter için bu şablonu kullan:
[isim, yaş]
[meslek]
[hayattaki en büyük hayal]
[onların hayalini yaşamalarını engelleyen karakter kusuru]

Prompt’larla ilgili en güzel şey içerisine girdikten sonra yapabileceklerinizi keşfederken yaşayacağınız heyecan olacak, bunu garanti edebilirim. Kafanızdaki hikâye üzerine konuşabileceğiniz, size fikirler verebilen, tartışabildiğiniz ve arka cebinize sığabilecek bir beyin fırtınası partneriniz var. Tercih sizin.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.