Selde zarar gören fotoğrafları onaran proje

Canon, Belçika'da sel felaketinde zarar görenlere ReStory projesiyle manevi destek sunuyor.

26.10.2021 - 10:20 | Sencer Uçar

Temmuz ayında Batı Avrupa’da yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Belçika’da 30’dan fazla insan hayatını kaybetmiş, 200 binden fazla ev, 10 bini aşkın otomobil ve sayısız eşya zarar görmüştü. Zarar görenler arasında manevi değeri paha biçilemez olanlar, fotoğraflar da yer alıyordu.

Selzedelere manevi destek sunma amacıyla Object Care laboratuvarı ve gönüllülerle birlikte harekete geçen Canon, selde zarar gören fotoğrafları ReStory projesiyle onarmaya koyuldu. Projenin hedefi, zarar gören fotoğrafları mümkün olabildiğince onarmak.

Selin ardından televizyonda çok sayıda duygusal röportaj izlediklerini söyleyen Happiness Brüksel CCO’su Geoffrey Hantson, “Çoğu selzede, selin yerleşim yerleriyle birlikte anıları da yok ettiğini söylüyordu. Binlerce fotoğraf yok olmuş ya da ağır zarar görmüştü. Kaybedilen canlarla ya da maddi zararla kıyaslanamaz tabii ama ne olursa olsun, bu fotoğrafların manevi değeri bir hayli yüksek. Canon ve diğer paydaşlarla birlikte, mümkün olduğunca çok fotoğrafı onararak yardımımız dokunabilir. Bölgenin manevi yaralarını sarmak için ufak ama yerinde bir adım” yorumunda bulundu.

Klinik Psikolog Lotte Smets, “İnsanlar unutmaktan korkar. Fotoğrafın muazzam bir güven hissi sunuşu tam da bu nedenledir. Fotoğraflar beyindeki anıları tetikler ve manevi değerlerini ortaya çıkarır. Kayıp durumlarında bir fotoğrafın manevi değeri daha da önem kazanır. Kayıplarıyla başa çıkmak için insanlar anlamlandırma ihtiyacı duyar ve anılar, dolayısıyla da fotoğraflar, bu noktada kritik rol oynar. Yani bir sel felaketinde evinizle birlikte fotoğraflarınızdan da olursanız, unutma korkunuzdan ötürü iki kere kaybetmiş olursunuz. İnşa ettiğimiz her şey gittiğinde anılara sığınırız. Zarar gören fotoğrafların onarıldığı ReStory projesi, insanların bu zor zamanlarda ihtiyaç duydukları anılarını korumalarına yardım ediyor. Fotoğrafların onarılması zor zamanlarda insanlara destek ve teselli sağlıyor. Projenin beni en çok etkileyen yanı yarattığı bağ” şeklinde konuştu.

Onarılan fotoğrafların Brüksel’de bir sergide bir araya geldiği proje aynı zamanda belgesele de dönüşecek.

Kaynak: Lbbonline.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.