Sektörün acı kaybı

A&B'nin kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna vefat etti.

04.08.2015 - 10:22 | MediaCat

A&B'nin kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna vefat etti.

Sektörün duayenlerinden, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi A&B İletişim’in kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna vefat etti. TÜHİD’in de kurucusu olan Asna, 2014 yılında İDA’nın 10. Kuruluş Yılı Gala Gecesi’nde Betûl Mardin’le birlikte iletişim danışmanlığı sektörüne katkılarından dolayı onur ödülü almıştı. Altın Pusula’da 2014 yılından bu yana Prof. Dr. Alâeddin Asna ve Betûl Mardin adına Altın Baget ödülü veriliyor.

Prof. Dr. Alâeddin Asna kimdir?

İstanbul’da doğdu. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Ardından, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde iletişim konusunda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

A&B'nin kurucusu Prof. Dr. Alâeddin Asna vefat etti.İş yaşamına TRT’de radyoculuk, Yeni İstanbul ve Vatan’da gazetecilikle başladı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı. 1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasına öncülük etti ve kurucu başkanlığını yürüttü. Halkla İlişkiler Derneği’nde 1996-2000 yılları arasında ikinci kez başkanlık görevine getirildi. Bugüne kadar Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’ne olan destekleri Onur Kurulu Üyesi olarak devam etti.

1974’te, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi A&B Halkla İlişkiler’i kurdu ve fiili olarak 1995’e kadar çalıştı. Asna, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sürdürdüğü görevin yoğunlaşması üzerine, 1995 yılında şirket ortaklığından ve yönetiminden ayrılarak yalnızca eğitim faaliyetleriyle ilgilenmeye başladı. A&B İletişim’in Yönetim Kurulu Üyesi ve danışmanıydı.

1968 yılından başlayarak; Ankara, İstanbul, Anadolu, Mimar Sinan, Ege ve Marmara Üniversitelerinin Gazetecilik – Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi.

1990’da Doktora derecesini aldı, 1994’te Doçent, 1999’da ise Profesör oldu. 1993 yılından itibaren ders verdiği M.Ü. İletişim Fakültesi’nde, bir dönem dekanlık görevini üstlendi.

Prof. Dr. Asna; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Danışma Kurulu, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Yönetim Kurulu ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu üyesi. Ayrıca; PEN Yazarlar Derneği, Türk Tarih Vakfı, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), Uluslararası Halkla İlişkiler Ağı (IPRN), Basın Konseyi, Mülkiyeliler Birliği ve Aile Planlaması Derneği’ne üyeydi.

Prof. Dr. Alâeddin Asna’nın yazdığı kitaplar

Radyo ve Eğitimi (TRT Genel Müdürlüğü, 1964 -Teksir)
Halkla İlişkiler (Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Yayını, Ankara, 1969)
Halkla İlişkiler (İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Nihat Sayar Vakfı Yayını, İstanbul, 1973)
Bankacılar İçin Beşeri İlişkiler (A.Ü. Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü Yayını, Ankara, 1974)
Halkla İlişkiler (Başaran Matbaası, İstanbul, 1976)
Bankacılar İçin Halkla İlişkiler (Bankalar Birliği Yayını, Ankara, 1980)
Public Relations (Osmanlı Matbaası, İstanbul, 1983)
Halkla İlişkiler / Public Relations / PR (Sabah Kitapları, İstanbul, 1997)
Halkla İlişkiler (Der Yayınları, İstanbul, 2003)
Önce İletişim Vardı (Derin Yayınları, 2003)
Bir PR’cının Meslek Anıları (MediaCat Yayınları, 2004)
Kuramda ve Uygulamada Halkla İlişkiler (Pozitif Yayıncılık, 2006)
İletişim Hayattır “Alâeddin Asna Kitabı” (Söyleşi: Deniz Gökçe İnceoğlu, İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul, 2009)

Kaynak: halklailiskiler.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.