MediaCat

“Sektördeki birlik reklam yatırımlarını artıracak”

Reklam Kurulu ve Reklam Özdenetim Kurulu, 120’den fazla sektör temsilcisinin katılımıyla sektör bilgilendirme toplantısı düzenledi.

T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü Reklam Kurulu (REK) ve Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), geniş katılımlı bir sektör bilgilendirme toplantısı düzenledi. Unilever’in İstanbul genel müdürlük binasında gerçekleşen toplantıya Reklamverenler Derneği (RVD), Reklamcılar Derneği (RD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA), İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Reklam ve Pazarlama İletişimi Derneği (REPİD) yönetim kurulları ve üyeleri katıldı.

120’den fazla sektör temsilcisinin yer aldığı sektör bilgilendirme toplantısında kapsamlı bir sunum gerçekleştiren T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğü Reklam Denetim ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Erdem Biçer, Reklam Kurulunun yaptırım çeşitleri, incelediği dosyalar ve sektörel dağılımları, uluslararası çalışmaları, reklam denetimine yönelik gerçekleştirilmiş sistemler ve yapay zekâya dayalı ticari reklam ve uygulamalara ilişkin ileriye dönük düzenleme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Biçer’in paylaştığı bilgilere göre, Reklam Kurulu geçtiğimiz yıl 2007 dosya görüştü ve yaklaşık yüzde 90’ını aykırı bularak işlem başlatıldı. Geçen yıl yapılan cezai işlem tutarı 113,8 milyon TL oldu. Vatandaşın yanılacağı, yanlış anlayacağı ya da yanlış yönleneceği hiçbir uygulamaya göz yummadıklarını ifade eden Biçer, en çok para cezasının sırasıyla sağlık, gıda ve kozmetik ve temizlik sektörlerinde uygulandığını söyledi.

Biçer, reklam yaratıcılarının ve reklamverenlerin doğru yönlendirilmeleri ve tüketicinin korunması hedefiyle Aralık 2022’de yayınlanan “Çevreye İlişkin Beyanlar İçeren Reklamlar Hakkında Kılavuz”un güncelleneceği, ayrıca karanlık ticari tasarımlar, yapay zekâ kullanılarak oluşturulan reklamlar ve tüketici algısını manipüle edici arama motoru sıralama sonuçları gibi konularda kurulun bakışını yansıtan kılavuz çalışmalarına başlanacağı bilgisini de paylaştı.

RÖK Temsilcileri Av. Esra Tapban, Av. Özlem Sezgin ve Kurul Müdürü Müge Tanıl ise kurulun yapısı, projeleri, Reklam Kurulu işbirlikleri ve planlanan projelere dair sunum gerçekleştirdi. RÖK üyelerinin ana önceliğinin sektörde mevzuata uygun üretimin özdenetimi olduğunun vurgulandığı sunumda üyelerin her birinin tarafsız ve adil kararlar verilmesi yönünde uzun yıllara dayalı sağlam bir geleneği olduğunun altı çizildi.

Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere tüm oyuncuların güçbirliği sayesinde sektörün verimli bir yapıya dönüştüğünü söyleyen Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura, yedi sektör derneğinin ve üyelerinin katılımıyla kurulan REPİD’in ileride sektöre çok büyük güç vereceğini ifade etti. Pura, ” REPİD desteğiyle oluşacak sektörel denetim alanındaki ses ve tavır birliğiyle güven ortamı daha da artacak. İnanıyorum ki buna bağlı olarak reklam yatırımları da artacak çünkü reklamveren güven ortamını sever” dedi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.