MediaCat

Seks, jazz ve hüzün: 80’lerde Honda reklamları

Honda Elite Scooter ile retro bir perspektif.

Seks, jazz ve hüzün: 80’lerde Honda reklamları

1980’lerin ilk döneminde Honda tarafından piyasaya sürülen Honda Elite Scooter, doğduğu dönemin anaakımına hakim olan karmaşa ve aşırılığın gücünden yararlanarak klasikleşip bugüne kadar gelen bir dizi reklama imza atmıştı. Lou Reed, Grace Jones, Adam Ant, Miles Davis ve Devo‘nun rol adıkları Honda Elite Scooter reklamları markayı belki de bugünkü scooter algısından çok daha ileride bir yerde konumlandırmış; scooter ile seksin, vahşiliğin, bugünün popüler tabiriyle “ıssızlığın”, hüznün ve tabii uçarılığın bir arada anılmasını sağlamıştı. Bugün pek çoklarının hayallerini süsleyen Vespa‘yla işine giden renkli ve iyi niyetli scooter sürücüsü imgesi, akıllara durgunluk verecek bir sekse hazırlanır gibi Honda Elite’e binmeye niyetlenen Grace Jones ve Adam Ant’ın uyandırdığı histen çok daha farklı şüphesiz.

Öte yandan, Honda’nın scooter serisine biçtiği bu rolün çok daha naif olanını 10 yıl önce, 1970’lerde, aksine çok daha vahşi ve serseri görünümlü motosikletlerine uygun görmüş olması bir nebze de olsa düşündürücü olabilir. John Travolta‘nın rol aldığı Honda Motosiklet reklamında iyiliğin belki de en karikatürize edilmiş biçimini farklı örneklerle görüyoruz: aydınlık yüzlü yakışıklı postacı, ceza yazacakmış gibi durduğu arabanın içindeki çocuğa oyuncak ayı hediye eden iyi niyetli polis…

Firmanın motosiklet ve scooter’ları için uygun gördüğü bu birbirinin zıttı iki imaj, söz konusu olanın iki farklı ürün olması olabilir elbette. Ancak reklam stratejileri üzerine düşünürken farklı dönemlerin hakim paradigmalarını göz önünde bulundurmakta fayda var. 1980’lerin vahşi ve elit scooter’larını 2000’lerde sevimli araçlara dönüşmesi belki bu şekilde açıklanabilir.

Kaynak: Open Culture & YouTube

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.