Sansüre karşı Putin’li direniş

Rusya'da muhalif TV Rain'den sansüre direnmenin farklı bir yolu.

21.02.2019 - 17:22 | Sencer Uçar

Medyanın devlet baskısını fazlasıyla hissettiği Rusya’da muhaliflerin tek televizyon kanalı olarak hayatına devam etmeye çalışan TV Rain, devlet söyleminde ülkedeki medyanın sansür hususunda herhangi bir sorun yaşamadığı savunulmasına karşın 2014 yılında uydudan çıkarılmış ve kanal da yayın hayatına dijital ortamda, tek gelir kaynağı üyelik sistemi olarak devam etmek zorunda kalmıştı.

2001 yılından bu yana her yıl Moskova’da gerçekleştirdiği yıllık basın toplantılarında gündemi değerlendiren ve basın mensuplarının soruları yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; 2015, 2016 ve 2017 yıllarında sansür konusunda adımlar atılacağını söylemesine karşın medya açısından ülkede pek bir değişiklik yaşanmadı. TV Rain ise Putin’in 2018 basın toplantısında kitlesini genişletmenin Putin’li bir yolunu buldu.

Reklam ajansı Voskhod’un TV Rain için hazırladığı ve basın toplantısının bir hafta öncesinde start alan kampanyada, cihazlarının kameraları aracılığıyla Putin’in portresini okutanlara 24 saat boyunca ücretsiz TV Rain erişimi sağladı. Kampanyanın yeni yayınlanan vaka videosuna göre, kampanya aracılığıyla medyada 14 milyon 520 bin 76 etkileşim ve yüzde 16,7 dönüşüm oranı sağlandı. Kampanya sayesinde TV Rain’in iki hafta içerisinde abone sayısı da yüzde 3,9 arttı.

KÜNYE

  • Reklamveren: TV Rain
  • Reklam Ajansı: Voskhod
Kaynak: Lbbonline.com