‘Sağlık iletişimi aslanlar gibi kükremeli’

Çağlar Gözüaçık, “yarışma” fikrinin sağlık iletişiminde nasıl yankı bulduğunu anlattı.

19.08.2014 - 15:10 | MediaCat

Türkiye’de sağlık iletişimine yön veren çalışmaların ödüllendirildiği en önemli etkinlik olan Farmaskop Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri 6’ıncı yılında yoluna MediaCat Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri olarak devam ediyor. Yarışma platformunu destekleyen ajanslardan Tazefikir’in Ajans Başkanı Çağlar Gözüaçık, Brand Week Istanbul etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek yarışmaya ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Sizce “yarışma” fikri yaratıcılığın çok çeşitli kısıtlarla sınırlandırıldığı sağlık iletişimi sektöründe nasıl yankı buluyor?
Bu sene, sektörün gelişimine öncülük eden Farmaskop Sağlık İletişimi Ödülleri’nin 6’ıncı yılında yeni ismi MediaCat Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri’yle yoluna devam ettiğine, daha da gelişip büyüdüğüne, yan etkinliklerle sektörümüze getirdiği kazanımların arttığına tanık olacağız. Tıpkı Cannes’da düzenlenmeye başlanan Lions Health Yarışması gibi.

Türkiye’de sağlık iletişiminin sektörel belleğinin gelişiminde çok önemli bir rol üstlendiğine inandığım bu yarışmanın reklamcıların ve marka yöneticilerinin motivasyonunu artırdığını, ajansların rekabetçi gücünü artırmalarına katkıda bulunduğunu görüyoruz. Yarışmanın üstlendiği bu büyük sorumluluğu aynı heyecan ve coşkuyla devam ettirmesi en büyük dileğim.

Yarışma fikri firmaları da ajanslar kadar heyecanlandırıyor mu?
Bugün ilaç firmaları ürünlerini tanıtabilmek, bilimsel açıdan ve sağlık ekonomisi açısından avantajlarını ortaya koyabilmek, hastaların daha bilinçli ve doğru şekilde hekimlerine başvurmalarını sağlamak, hastaların ve yakınlarının özellikle kronik hastalıkların tedavi kararlarına katılımlarının arttığı bu dönemde, sağlıklı bilgi ve düşünce ile hareket etmelerine ön ayak olabilmek, sağlık profesyonellerinin mesleki ve kişisel gelişimlerine destek verebilmek gibi hedeflerinin hemen hepsi, ciddi oranda iletişim desteği gerektiriyor.

Bu hedeflerin birinci muhatabı olan saha yapılanmasının da çok iyi fikir ve malzemelerle donatılması, başta dijital kanallar olmak üzere iyi kurgulanmış çok mecralı projelerle ve videolarla marka ekipleri tarafından desteklenmesi gerekiyor.

İlaç firmaları, MediaCat Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri gibi yarışmalara daha aktif katılımlarının ve ajanslarını bu yönde teşvik etmelerinin pazarlama iletişimi projelerinin kalitesinin artmasında katkıda bulunduğunun farkında. Yarışmanın, ona inanan ve yatırım yapan firmaların, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi, fark yaratmasında ve pazar payında öne geçmesinde çok önemli rolü olacağına inanıyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.