RTÜK sigara için ne kadar ceza kesti?

Yaklaşık iki yıldır başarıyla uygulanan 'kapalı alanlarda sigara içme yasağı'na uymayan televizyon kanallarına ceza yağdı...

26.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Yaklaşık iki yıldır başarıyla uygulanan ‘kapalı alanlarda sigara içme yasağı’na uymayan televizyon kanallarına ceza yağdı.

RTÜK, kanunun hayata geçtiği 19 Mayıs 2008 tarihinden 19 Şubat 2010’a kadar geçen sürede yasağı ihlal eden 47 televizyon kanalını toplam 2 milyon 60 bin TL cezaya çarptırdı. 
 
Kapalı alanlarda iki yıla yakın süredir uygulanan sigara yasağına büyük ölçüde uyuldu. Aynı yasa kapsamında yasağı ihlal eden medya kuruluşlarına ise büyük miktarlarda ceza kesildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), 22 ayda 41’i ulusal, toplam 47 televizyon kuruluşuna verdiği cezanın toplamı 2 milyon 60 bin TL’yi buldu.

Büyük bir toplumsal mutabakatla kabul edilen 4207 sayılı ‘Tütün Ürünlerinin Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un bir bölümü medya kuruluşlarına yönelik. Buna göre, tütün ürünlerinin isim, logo ve amblemi kullanılamıyor, bu konuda ilan yayınlanamıyor. Televizyonlarda yayınlanan film, dizi, klip ile reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamadığı gibi, görüntülerine de yer verilemiyor. Bundan dolayı eski Türk filmlerinde bile olsa sigaralı görüntüler çıktığında ekran buzlanıyor.

RTÜK Başkanı Davut Dursun, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı’na gönderdiği yazıda bu yasağa uymayan TV kuruluşlarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. RTÜK Başkanı Dursun’un verdiği bilgilere göre, kanunun hayata geçirildiği 19 Mayıs 2008’den 19 Şubat 2010 tarihine kadar geçen sürede 41 ulusal, 1 bölgesel ve 5 yerel yayın yapan kuruluş, idari para cezasına çarptırıldı. Kesilen para cezaları, kanunun öngördüğü alt sınırlar dahilinde uygulanırken ulusal yayın yapan kuruluşlar için 50 bin Türk Lirası, bölgesel yayın yapan kuruluşlar için 5 bin Türk Lirası, yerel yayın yapan kuruluşlar için ise 1.000 Türk Lirası ceza verildi. Ulusal, bölgesel ve yerel TV kanallarına verilen para cezasının miktarı da 2 milyon 60 bin TL olarak açıklandı. 

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.