MediaCat

Reklamın geleceği aşağıdakilerden hangisidir?

Advertising Week New York’ta son birkaç yılın en popüler sorusuna yanıt arandı.

Reklamın geleceği aşağıdakilerden hangisidir?

2013’ten bu yana ABD sınırlarını aşıp dünyanın beş farklı bölgesinde gerçekleştirilmeye başlanan Advertising Week semineri, 25-29 Eylül tarihlerinde New York’ta yapıldı. Ad Age, etkinliğin geleceği görme konusunda iddialı oturumlarından, reklamcılığın geleceğine ilişkin olası senaryoları derledi.

Sizi -belki de sandığınızdan daha iyi- tanıyan yapay zeka

Walmart eCommerce US CEO’su Marc Lore, Google’da reklam ve ticaret birimi kıdemli başkan yardımcısı olarak görev alan Sridhar Ramaswamy ile birlikte sahne aldığı oturumda yapay zeka temelli bir kehanette bulundu: “Çok uzun süreceğini sanmıyorum, muhtemelen önümüzdeki beş on yılda bir sesli asistanla bugün herhangi bir reyon görevlisiyle konuştuğunuz gibi konuşabileceksiniz. Üstelik bu asistan mağazadaki bütün ürünler hakkında bilinebilecek her şeyi bilecek, daha da önemlisi sizin hakkınızda da her şeyi bilecek. Belki anne-babanızın bildiklerinden de daha fazlasını.”

Asistanların çağı

Google Americas’ın başkanı Allan Thygesen, kendisine Unilever’den Keith Weed’in eşlik ettiği aynı isimli panelde geleceği “asistanların çağı” olarak adlandırdı. “Şoförsüz arabalardan, internette gezinmenizi sağlayan lenslerden falan bahsetmiyorum. Bugün hayatımızda olan şeyleri kastediyorum. Unilever’in Google Home aracılığıyla leke çıkarmak konusunda ipuçları vermesi ya da Hellmann!ın Brezilya’da kullanıma açtığı, buzdolabınızın fotoğrafından hareketle yemek tarifi önerileri sunan uygulama gibi.”

Dijital medya kaynaklı birçok tehditle karşı karşıya olduklarını söyleyen Weed, “Dijital ekosistem hâlâ epey dağınık ve zorlu, ister görüntülenme, ister doğrulama, isterseniz marka güvenliği ya da reklam sahtekârlığından bahsedin. Bugünlerde birinden diğerine yalpalar vaziyetteyiz.”

Sanal gerçeklik

Marc Lore, Walmart’ın teknoloji odaklı kuluçka merkezi Store No. 8’de üzerinde çalışılan projelerden biri sayesinde, tüketicilerine satın almak istedikleri oltaları bir gölde test etme imkânı vereceklerini hatırlattı.

Büyükler liginde çetin mücadele

Advertising Week kapsamında gerçekleşen panellerden birinde Amazon, sektörü Facebook – Google duopolisinden kurtaracak mesih olarak konumlandırıldı. Öte yandan Fortune dergisinin yönetici editörlüğünü üstlenen Adam Lashinsky, Marc Lore ve Sridhar Ramaswamy’ye –asla yanıt alamasa da- Amazon’un gereğinden fazla büyüyüp büyümediğini sordu. Aslında Alphabet ve Walmart’ın gelirleri Amazon’unkilerin dört katı büyüklükte.

En üst düzey deneyimi yaratmak

Etkinlik kapsamında PSFK “The Future of Advertising” başlıklı raporunu yayınladı. “Alanındaki en iyi deneyimsel aktivasyonlar için el kitabı” olma iddiasındaki rapordan çıkan en büyük ders ise şu: “Topluluklar markaların tüketicilerle ne şekilde bağ kuracakları konusunda büyük bir faktör olmaya devam edecekler. Bu alanlar markalara insanların paylaşmak isteyecekleri deneyimler yaşatmak konusunda güvenli bir alan sunmaya devam ediyor.”

Dikey video

Hikâye anlatıcılığı üzerine gerçekleşen bir panele katılan yöneticilerin her biri, mobil videonun geleceğinin dikey formatta olduğu konusunda fikir birliğine varırken, Ogilvy’nin global CCO’su Tham Khai Meng de “bu konudaki deneylerimize başlamış bulunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.