Yayıncılar için Google’da yeni dönem

Google, yayıncıların abonelik sayısını artırmak için yeni bir politika izleyecek.

02.10.2017 - 11:54 | Sencer Uçar

Yayıncılar için Google'da yeni dönem

The Wall Street Journal, The Financial Times ve The New York Times gibi yayınlar uzun süredir okuyucularından online makalelere erişebilmeleri için ücret talep ediyor. Birçok okuyucu ise haber başlığını ya da ilgili arama terimini Google‘a yazarak, normalde ücret duvarlarının ardında saklı olan makalelere ücretsiz erişim sağlayabiliyor. Her ne kadar bu tarz alternatif yollar okuyucular için avantajlı olsa da abonelerden elde edilen gelirlere her geçen gün daha da bağımlı olan yayıncılar için durumun parlak bir tarafı yok.

Google ise geliştirdiği yeni araçlar ile haber organizasyonlarının elini abonelik konusunda güçlendirmeyi hedefliyor. Google’ın planları arasında “İlk Tıklama Ücretsiz” politikasından vazgeçmek yer alıyor. Bunun yerine bu hafta getirilecek sistem ise “Esnek Seçim” olacak ve yayıncılar Google kullanıcılarına ücretsiz kaç makale sunulacağını kendileri belirleyebilecek. Dahası, kullanıcıların abonelik işlemlerinin kolaylaştırılması da planlanıyor. Google CBO’su Philipp Schindler, uygulanacak yeni sistemin gazetecilik için yeni bir dünya yaratma girişimi olduğunu söyleyerek, yayıncıların başarılı olmaları için çalıştıklarını vurguluyor.

Google’ın “İlk Tıklama Ücretsiz” politikası, okuyuculara her ay yüzlerce makaleye herhangi bir ücret engeli ile karşılaşmadan erişebilme şansı tanıyordu. Yayıncıların katılmaması durumunda ise makaleleri tam anlamıyla indekslenmiyor ve arama sonuçlarında okuyucuların söz konusu içeriklere erişim şansı da azalıyordu. Hatta Bloomberg News’ta yer alan bir makaleye göre The Wall Street Journal’ın programa katılımını sonlandırmasının ardından Google üzerinden elde ettiği trafik yaklaşık yüzde 45 azalmıştı.

Uygulanacak yeni program “Esnek Seçim” ise yayıncıların abonelik faaliyetlerine iki yönden destek olacak. Buna göre, yayıncıların tüm makaleleri, seçilen sayı limitinden bağımsız bir şekilde indekslenecek. Ayrıca okuyuculara da satın almadan önce deneme şansı tanınmış olacak. Bu yöntem aracılığıyla da okuyucuların abone olma ihtimalinin artırılması hedefleniyor. Google ise yayıncılara günlükten ziyade aylık olarak 10 ücretsiz makale sunmalarını öneriyor.

Kaynak: The New York Times

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.