MediaCat

Reklamcının MetaGalaksi Rehberi

Bu yazıda önümüzdeki ay en az üç defa sunumuna gireceğiniz bazı NFT fikirlerinin formülasyonunu açıklıyorum.

Reklamcının MetaGalaksi Rehberi

Bu ayki yazımda çok beğendiğim, gerçek NFT/metaverse gaming entegrasyonlarını ve olası pazarlama fırsatlarını incelemek istiyordum. Lakin son dönemde NFT ve metaverse başlıklı o kadar çok post, makale, tweet okudum ki, konuyu birazcık değiştirmeye karar verdim. Bu cümleleri konunun geri kalanına bağlamaya çalıştığım ve Douglas Adams’ı andığım şu dakikalarda bir yandan LinkedIn feed’ine bakıyorum. Eskiden birlikte çalıştığım sevgili dostum Mücahit şöyle yazmış: “Metaverse ve NFT konularında İSMEK’in hızlandırılmış kursu falan mı var? Bu kadar insan bu konuda ne ara uzmanlaştı da ahkâm kesiyorlar? Sandbox’ta avatar yaratan metaverse uzmanı, iki makale okuyan NFT influencer’ı oluyor. Valla süper iş ya…”

Mücahit haksız değil. Konu, bu sefer bilenle bilmeyenin uzaktan da kolaylıkla anlaşılabileceği bir konu. İnternet dinamikleri, Web 3.0, blockchain, dijital davranış vb. birçok konunun doğrudan kesiştiği bu kavramlar etrafında konuşulanların tutarlılığı, hype’ı kadar gerçek değil. Metaverse ve NFT kavramlarını dibine kadar anlıyor olsak da bu konuların reklam ve pazarlama kesişim noktaları, geçerliliği ve etkinliği hakkında çok dikkatli olmakta fayda var. Bu yazıda önümüzdeki ay en az üç defa sunumuna gireceğiniz bazı NFT fikirlerinin formülasyonunu açıklıyorum (Her benzer fikri duyduğunuzda lütfen bana yazın).

NFT koleksiyonu çıkarmak yeterli mi?

NFT Marketing Projesi Yaratıcı Formülü (insert toplumsal bir konu here) konusunda önemli bir artistle anlaşıyoruz ve bir NFT koleksiyonu çıkarıyoruz. Bu NFT koleksiyonundan elde edeceğimiz gelirle ilgili bir STK işbirliğinde ilgili bir projeye yardım yapıyoruz. Yayılım için bu alanda ünlü isimlerden faydalanıyoruz. “VOILA! Markanızı bu NFT koleksiyonuyla yeni dünyayla tanıştıracak ilk adımı attık.”

Atmadın. Maalesef markalı içerik fikirlerinin bundan daha fazlasını yapması gerekiyor. Marka topluluğunu ve adını ortaya koyarak “bir amaç için para toplayalım”dan öte bir şey yapmak gerekecek. Aksi takdirde “yapmak için yapmak”tan öteye geçmeyecek fikirlerle büyük potansiyelleri kaybedebiliriz. Bundan sebeptir ki şu ana kadar ses getiren markalı NFT projeleri genelde global komünitesi büyük, dünyaca ünlü markalar oldu. İyi NFT projelerinin yapılarını biraz daha yakından inceleyelim.

İyi bir NFT projesi için

NFT’lerin çok kıymetli dijital asset’ler haline dönüşmesinin sebepleri var. Önemli bir oyunda satılacak bir item olabilir veya dünyaca ünlü bir artistin özel bir koleksiyonu… Ya da üzerinde satıldığı blockchain pazaryerinin ilk NFT’lerinden olduğu için hype’ı yüksek… Veya halihazırda çok bilinen ve bir tasarım unsuru barındıran bir karakter, çizgi roman veya tanıdık bir imaja sahip. Özel biri satın aldığı ve tweet’lediği için değeri aldı yürüdü. Birkaç milyon takipçili birkaç hesap, aynı metaverse’te çok spesifik bir NFT’ye yüklendi ve bunu her yerden duyurdu. Bu sebepleri çoğalttıkça bir ortak nokta görüyoruz. İyi bir NFT projesi için iyi fikirden öte çok iyi bir topluluğa, bu topluluğu oluşturacak, tetikleyecek unsurlara ve çok çok iyi bir komünite yönetimine ihtiyacınız var. NFT satın alımın sebebinin çoğunlukla yatırım olduğunu ve hype dışında çok az şeyden beslendiğini unutmayalım. NFT satın almış veya bir koleksiyon çıkarmış insan sayısının ise milyonlardan ziyade on binlerle telaffuz edildiğini hatırlamakta fayda var. En popüler NFT’lerin en çok gösterilen, profil resmi yapılabilen avatarlar olması tesadüf değil. “Ben buna sahibim, bu hype’a dahilim” cümlesi yatırımın yanında ana satın alma sebebi.

Herkesin olduğu yerde markanızı var etmekten ziyade önderlik edebilecek bir markaya veya fikre sahipseniz bu alanda başarılı pazarlama potansiyeline sahipsiniz. 1,5 senedir yükselişine birebir tanıklık edip, buradan sizlerle paylaşmaya çalıştığım Web 3.0’ın devrimsel sonuçlarını heyecanla bekliyorum. Hızlandırılmış İSMEK metaverse kursu yok, önder marka yöneticileri ve dijital dünyayı anlayan yaratıcılar var. İyi projeler ise başka bir “verse”ten çıkmayacak…

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.