Reklamcılıkla yetinenler bu yazıyı okumasın

Dentsu’dan alınacak dersler...

05.11.2015 - 18:07 | Alev Kaynak

Reklamcılıkla yetinenler bu yazıyı okumasın

Dentsu’nun kurumsal hedefleri yüksek; dünyayı yaşanılası bir yer haline getirmekten daha azı kurumu pek kesmiyor. Dolayısıyla networkun CCO’su Yura Furukawa geldiğimiz noktada bir reklam ajansının rolünü tanımlarken diyor ki; “dünyadaki herhangi bir problemi mesele edinen ve bu problemi mümkün olan hangi araçla olursa olsun çözmeye çalışan bir firma.”

“Verilerin arasında boğuluyoruz”

Dentsu, salt reklamcılığı diğer ajanslara bırakalı çok oluyor. İş modelini sanatçı işbirliklerine ve robotik teknolojilere yapılan yatırımlarla şekillendiren ajansın planlama direktörü Koichi Yamamoto İstanbul’a, pazarlama profesyonelleriyle buluşmaya geliyor. Brand Week Istanbul sahnesinde, üretilen veri kalabalığında iletişimin nasıl tasarlanması gerektiğine dair öngörülerini paylaşacak olan Yamamoto “Bugün neredeyse verileri solur hale geldik. Küçük cihazlar, sensörler, giyilebilir teknolojiler etrafımızı o kadar sardı ki, içinde boğuluyoruz.” diyor. Ama tüm bu kaostan, düzenli ve anlamlı parçalar üretebilmek mümkün neyse ki.

Koichi Yamamoto’yu en son Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde, Dentsu’nun “Communication robots as a creative platform” adlı oturumunda, Softbank tarafından üretilen dünyanın ilk duygusal robotu Pepper’la beraber görmüştük. İnsansı robotlar, ajansın el attığı onlarca teknolojik-artistik alandan yalnızca biri. Çok yakında, sanıyoruz ki ajans, Björk ile bir araya gelip verilerin görsel dışavurumu üzerine yaratıcı çalışmalara imza atacak.

Yamamoto’nun global planlama direktörlüğünü üstlendiği Dentsu’nun yaratıcılık festivallerinde ve iletişime odaklanan tüm parkurlarda ses getiren işlerini hatırlayalım dilerseniz. Projeleri gözden geçirmek önemli; zira yalnızlaşan modern çağ bireylerinden, doğal afet sonrası eylem planlarına dek tanımladığı her soruna bir çözüm üretmeye girişirken, teknolojinin de insansı siluetini çoktan çizmeye başlamış Dentsu bu projelerinde.

Pepper

Sound of Honda

Xylophone

Connecting Lifelines

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.