MediaCat

Reklamcıların yüzde 70’i mutsuz

Reklamcılar Platformu, sektör emekçilerinin seslerini duyurmak amacıyla gerçekleştirdiği ilk araştırmanın çıktılarını yayınladı.

Reklamcıların yüzde 70’i mutsuz

Kuruluşunu geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantısıyla duyuran Reklamcılar Platformu, sektör emekçilerini temsil etmek, çalışma şartlarını iyileştirmek ve haklarını savunmak amacıyla gerçekleştirdiği ilk araştırmasının çıktılarını kamuoyuyla paylaştı.

Yüzde 57’si erkek, yüzde 37’si kadın ve yüzde 5’i cinsiyetini belirtmek istemeyen 375 reklam emekçisiyle gerçekleştirilen araştırmada katılımcılara yöneltilen ilk soru “Mutlu musunuz” oldu. Yüzde 70 gibi büyük bir çoğunluğun bu soruya yanıtının “Hayır” olması dikkat çekti.

Bir ajansta çalışmak için ideal süre aralığının da sorgulandığı araştırmada öne çıkan cevap, “2 ila 3 yıl” oldu. Onu “3 ila 5” seçeneği izlerken, diğer seçeneklerin oranlarına bakıldığında katılımcıların çoğunluğunun 1 yılın kısa, 5 yılınsa fazla uzun olduğu kanaatinde olduğunu söylemek mümkün.

En büyük iş değiştirme sebepleri düşük maaş ve düzensiz mesai

Çoğunluğu sektörde uzun süredir çalışan ve yaş ortalaması 31 olan katılımcılara, neden iş değiştirdikleri/değiştirmeyi düşünecekleri de soruldu. Yanıtlar sırasıyla şu şekildeydi: Maaş (%91,2), Düzenli mesai saatleri (%61,3), İş yükü (%58,1), Terfi (%55,2), Daha iyi yan haklar (%54,9), Mobbing (%45,6).

Son olarak reklam sektöründeki en majör problemlerin sorgulandığı araştırmada yanıtlar sektör çalışanlarının iş değiştirme sebepleriyle benzerlik gösterdi. Reklamcılar tarafından sektörün başlıca sorunları Maaşların düşük olması (%77,9), Çalışma saatlerinin fazlalığı (%69,9), Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde çalışmak (%64,8), Yetersiz iş planlama yöntemleri (%61,3), Sektörel söz birliğinin olmaması (%54,9), Markaların ajanslara bakış açısı (%47,7), Mobbing (38,4) olarak sıralandı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.